|
Fašizam i nacionalsocijalizam u demokratskoj Europi
1919. - 1945. TEMELJNE ZNAČAJKE AUTORITARNIH SUSTAVA Piše: Tomislav JONJIĆ Još sredinom prošloga stoljeća iztaknuti je francuzki mislilac države i povijesti, Alexis de Tocqueville, upozorio na to, da i u egalitarnoj demokraciji postoje ozbiljne prijetnje ljudskoj slobodi. Demokracija, koja za nj predstavlja "jednakost družtvenih uvjeta" (egalite de conditions), ne mora nuždno biti ugrožena uzpostavom diktature i ukidanjem demokratskih institucija. Osim te prijetnje, koja zbog svoje očitosti u pravilu nije velika, postoji jedna druga, prikrivenija i time opasnija. To je prijetnja novog despotizma, koji se širi pod okriljem demokratskih ustanova, što formalno ostaju netaknute i, štoviše, bivaju postavljene na pijedestal. Taj despotizam omogućuje sve agresivnija težnja za uspjehom i stjecanjem materijalnih dobara, koja politički interes ljudske jedinke reducira na nastojanje za očuvanjem javnoga reda i sigurnosti. Radi toga čovjek biva pripravan žrtvovati sve više svojih prava. Novi despotizam jača uzporednim nametanjem vladavine javnoga mnijenja i unificiranjem ljudskog mišljenja. U tu je svrhu potrebno obezvrijediti tradicionalne navike i predočbe, nacionalni osjećaj i obiteljsku predaju, ukratko: oslabiti tradiciju, koja sputava i zapravo predstavlja branu unifikaciji. I dok pojedinac misli kako nije ničim ograničen, kako je njegova sloboda zajamčena i nepovrjediva, on zapravo prestaje biti tvorcem vlastitih nazora. Njegove nazore stvara javno mnijenje, koje samim time počinje upravljati njegovim postupcima. Njegova prividna sloboda zapravo je njegova posvemašnja nesloboda.
Naslovna stranica njemačkog izdanja "Crne knjige komunizma" Totalitarne diktature i autoritativni režimi Kao što opasnost od nezgodnih uzgrednih posljedica ne čini lijek nuždno otrovom, tako i opasnost od zloporabe demokratskog oblika vladavine ne diskreditira demokraciju. Budući da savršenih oblika vladavine nema, parlamentarna je demokracija, iako nesavršena i ranjiva, nesumnjivo najbolji od svih političkih sustava. Danas je, nakon težkoga povijestnog izkustva s diktatorskim režimima, pod kojima je svijet stenjao u ovom stoljeću, malo tko dovodi u pitanje. Unatoč spomenutoj Tocquevillovoj postavci da sloboda nije nuždno vezana uz demokratski oblik družtvenog uređenja, i danas vrijedi Guizotova misao, zapisana 1849.: "Snaga riječi demokracija je tolika da nijedna država ni partija ne može postojati ili misli da ne može postojati, a da tu riječ ne upiše na svoj barjak".
Naslovna stranica "Komunističkog
manifesta" J.V. Staljin Nejednako vrjednovanje komunističke i fašističkonacističke diktature Važno je uočiti, da se na teorijskoj razini obćeprihvaćenom drži činjenica kako je sovjetski i kinezki komunizam bio bliži monstruoznomu "totalitarnom idealu" čak i od Hitlerova nacionalsocijalizma (koji, kako je još 1966. upozorio Ernst Nolte, nikad nije uspio ovladati ni znanošću ni njemačkom književnošću, pa čak ni posve skršiti autonomiju sveučilišta, a kamoli autonomiju Katoličke i evangeličkih crkava). Stoga bi, ako polazi s demokratskih pozicija, teorijska kritika komunizma morala biti oštrija od kritike i osude nacionalsocijalizma i fašizma. Ipak, ne čini se da je tako. U španjolskome )eEIPaisu lipnja ove godine povjestnik Gabriel Jackson upozorio na "asimetriju oprosta", koja u odnosu na nacizam i staljinizam vlada u svijetu. On iztiče kako velika većina intelektualaca u zapadnoj Europi i anglosaksonskome svijetu desetljećima razpravlja "o tome, treba li se najgorim očitovanjem zla u nemirnom XX. stoljeću smatrati nacizam ili staljinizam", te konstatira kako je "u načelu, velika većina njih zaključila da je nacistički holocaust, u kojem je ubijeno izmeđupet ili šest milijuna ljudi, i to samo zato što su bili Zidovi, bez obzira na njihove ideje ili djela, najgori primjer zla, koje može počiniti ljudsko biće". Međutim, prema Crnoj knjizi komunizma, komunistički su sustavi skrivili smrt više od 100 milijuna ljudi, pa se bez ostatka "može tvrditi da je, u absolutnim brojevima, komunistički teror bio gori od nacističkoga". Štoviše, nastavlja auktor, "u mnogim se slučajevima, poput deportiranja ukrajinskih seljaka tridesetih godina, krimskih Tatara za vrijeme 2. svjetskog rata i luđačkih pokolja 'klasnih neprijatelja1, koje je izvodio Pol Pot, može reći da su Staljin i njegovi oponašatelji isto tako ubili milijune ljudi samo zato što su bili to što su bili".
Naslovna stranica Mussolinijeve biografije
Unatoč tomu, zaključuje Jackson, postoji asimetrija oprosta. Njezine razloge on traži u "protuameričkome stavu većine ljevičarskih intelektualaca tijekom prvih desetljeća razdoblja hladnog rata" i u istodobnome idealiziranju komunizma, te izticanju "mnogih zaista naprednih stvari: uništenja nacizma, borbe za poboljšanje socijalne zaštite siromašnih, sindikalnog udruživanja, nuklearnog razoružavanja, vodeće uloge oporbe u represivnim režimima u Španjolskoj, Portugalu, Grčkoj i Turskoj, kao i suradnje s postkolonijalnim vladama u Africi i Aziji". To su elementi, koje se ne smije izpustiti izviđa, kad se razpravljao "asimetriji oprosta". Međutim, ona je, drži Jackson, izključivo zapadnjačka kategorija. Za narode europskoga Iztoka i Jugoiztoka, koji su bili očevidcima nacističkih zločina nad Židovima i Romima, ali su jednako tako izkusili strahote komunizma (nacionalne neravnopravnosti, dokidanje svake intelektualne i političke slobode, čistke, gospodarske promašaje, ekološke katastrofe), ta asimetrija ne postoji ili jedva postoji. Njima su nacizam i staljinizam jednako odvratni i svaka je razprava bezsmislena. Jacksonova je razprava tipičan primjer kabinetskoga, akademskog domišljanja. U bivšim je komunističkim državama i danas puno pogubnije preizpitivati uzstaljene predočbe o desnim autoritarnim sustavima. Nije uobće potrebno "simpatizirati" s desničarskim frazama i idolima, da biste bili proglašeni neonacistom ili neofašistom. Taj se nazivak koristi ne kao objektivna i precizna odrednica, nego kao difamatorski prišivak. Na to je još sredinom šestdesetih godina upozorio H. SetonWatson, iztičući kako je u komunističkim zemljama nazivak "fašist" široko razprostranjen. On, međutim, zapravo nije oznaka nečijih simpatija ili privrženosti fašizmu, nego sredstvo za diskreditiranje pojedinaca i skupina, koje komunističke vlasti zbog određenih razloga doživljavaju kao prijetnju. Nolte napominje kako je, abstrahirajući šaku izoliranih talijanskih političkih emigranata, riječ "antifašizam" do 1934. bila istoznačnicom za komunizam. Politika "Narodne fronte", inaugurirana u to doba, samo je na kratko modificirala propagandni značaj te riječi. (Klasičnom je već postala ona Staljinova iz 1924., po kojoj je socijaldemokracija samo "umjereno krilo fašizma", pate dvije pojave "nisu antipodi, nego blizanci".) Zbog propagandnog naboja riječi "fašizam", Giovanni Cantoni je 1994. zaključio kako se "jednoznačna definicija fašizma može naći samo u komunističkoj propagandi". Beogradsko izdanje jednog od Mussolinijevih djela (1937.)
SetonWatsonova dijagnoza nesumnjivo je točna, ali ima jedan krupni nedostatak: preuzka je i zaobilazi činjenicu da se slične pojave događaju ne samo u komunističkim (danas: postkomunističkim) zemljama. One su na djelu i danas. Nasuprot tome, iztaknuti pripadnici bivše komunističke nomenklature u postkomunističkim su zemljama i danas na vodećim položajima, ili u najmanju ruku (u ime ljudskih prava) uživaju snažnu podporu "demokratskoga" i "liberalnog" tiska. Postkomunistička Hrvatska za to pruža sasvim jasan primjer. Kad primjeri istočnoeuropskih zemalja ne bi ratovali u prilog protivnoj postavci, moglo bi se tvrditi da je hrvatski primjer jedinstven, jer bi za tu jedinstvenost bilo lako naći objašnjenje: Domovinski je rat usmjerio pozornost demokratskih snaga s nositelja komunističkoga zlosilja na vanjskoga neprijatelja, ujedno pruživši prvima prigodu da se na stanovit način "rehabilitiraju". Stvar, međutim, očevidno nije tako jednostavna i u njezinoj su potki puno ozbiljniji razlozi. Pomnija će razčlanba nesumnjivo potvrditi kako je u Hrvatskoj na djelu službeno organizirana selektivna amnezija. Drugo je pitanje, je li ona dragovoljno uvezena ili je nametnuta. Novija iztraživanja ruskih povjestnika potvrđuju kako je Vladimir lljič Lenjin agentom carske Njemačke postao najkasnije u kolovozu 1914. Nu, i bez tog podatka neosporna je njegova kvislinžka pozicija. Držeći da je propast ruskoga carstva nuždna, neizostavna predpostavka internacionalne, boljševičke revolucije, Lenjin je preuzeo ulogu nacionalnog izdajice. Za nj je pobjeda Rusije (i posljedično učvršćenje carističkog režima) predstavljala najveću prijetnju. Stoga se radi stranačkih ciljeva udružio s neprijateljem vlastite države. (Kao što će na drugim zemljopisnim širinama i neki drugi izdajice, opet pozivajući se na Lenjina, rušiti vlastitu državu radi ostvarenja proleterske revolucije!) Toga su bili svjestni i mnogi ruski internacionalisti iz Marxove sljedbe, pa je budući "klasik znanstvenoga socijalizma" na konferencijama u Zimmerwaldu i Kienthalu (Švicarska) ostao u manjini. Nu, njemu je bilo važnije što je time kupio kartu za vlak, kojim će ga njemačke vlasti (u plombiranome vagonu, poput sardine) prevesti na Iztok. Stoga je sasvim logično da će štićenik njemačkoga Glavnog stožera svoj dolazak na vlast platiti u biti kapitulantskim mirom, koji je za Rusiju (zapravo: za velikorusku misao) predstavljao krupnu političku, gospodarsku i teritorijalnu žrtvu. Riječ je o "miru bez ratnih odšteta i reparacija", podpisanom u Brest-Listovsku i kasnije toliko hvaljenom u komunističkoj (i jugoslavenskoj!) pamfletistici. Središtnje su se sile tada mogle okrenuti zapadnomu i talijanskom ratištu, a pozornost javnosti za kratko je svrnuta s terora, koji je nova, sovjetska vlast zametnula nad ruskim i neruskim življem. Organizirano je nasilje nad narodom vršeno u ime toga istog naroda, nad radnicima, u ime radničke klase. "Mi imamo novi moral", pisali su boljševički pamfletisti (kao što će se svi tirani pozivati na novi moral i nova – dakako svoja – prava, neizostavno i na novi, pravedniji poredak). "Naš je humanizam absolutan, jer se temelji na uklanjanju svakog oblika pritiska i tiranije. Nama je sve dopušteno, jer smo prvi u svijetu digli mač ne da bismo podčinili i porobili, nego u ime slobode i uklanjanja robstva. Mi ne vodimo rat protu pojedincima, nego hoćemo ukloniti buržoaziju kao klasu". Tako se Lenjinova diktatura iz dana u dan učvršćivala. Zahvaljujući diskretnoj, ali snažnoj ideoložkoj i financijskoj podpori stanovitih utjecajnih "demokratskih" krugova, uskoro će prebroditi, zapravo u moru krvi ugušiti građanski rat. "Demokratska" podpora Mussoliniju I dok se na Iztoku svirala "Crvena simfonija", jedan je drugi diktator započeo svoju plaćeničku karijeru. Najutjecajniji čovjek talijanskoga socijalizma, ravnatelj partijskoga lista Naprijed! (Avanti)) i prvak radikalnoga krila stranke, Benito Mussolini, od socijalističkoga protivnika rata prometnut će se, zaslijepljen sjajem francuzkih franaka, u intervencionista, bučnoga ratnog huškača, propovjednika "svetoga talijanskog rata protu Nijemstvu". lako su je mnogi doživljavali kao karikaturu ili, u najboljem slučaju, kao jeftinu operetu, u kojoj Duce ne uspijeva nadzirati pokrajinske "rasove", fašistička je revolucija (Ernst Nolte je naziva "antirevolucionarnom revolucijom") doživjela uspjeh maršem na Rim 1922. Smijenivši "odricatelje" (one, koji su se odrekli maksimalističkih ciljeva talijanskoga imperijalizma), fašistički vođa kani izgraditi novo Rimsko carstvo. I što je najzanimljivije, njegova pojava počinje plijeniti mase. Duce će postati idolom milijuna. To zapravo i nije jedinstven slučaj. I Hitler će, baš kao i Lenjin, Staljin, Mao i drugi komunistički vlastodržci, doživjeti izkrene adoracije puka (stotine tisuća se, duboko potreseno, godinama nekrofilno klanjalo i Brozovoj lješini). Zato Hannah Arendt s pravom upozorava na veoma uznemirujuću činjenicu da totalitarna vladavina redovito počiva na masovnoj podpori, što se ne da objasniti samo pranjem mozga i nepoznavanjem biti sustava. Njezino zapažanje nuždno izaziva potrebu podsjećanja na subverzivnu misao, da vladavina većine ne znači nuždno i demokratsku vladavinu. A kad se o tim vremenima govori, uvijek treba imati na umu kako je Nolte posve u pravu, kad iztiče da zapravo nije jasno, što se 1918. podrazumijevalo pod pojmom demokracije. O korijenima i uzrocima pobjede fašizma napisane su knjižnice. Svatko tko drži do sebe, ponešto će znati o tomu kako je, u vrijeme dok su se proplamsaji boljševičke revolucije javljali diljem Europe, nezadovoljeni talijanski imperijalizam tražio zadovoljštinu. Vojnička slabost, težka družtvena i gospodarska kriza, te nedostatak auktoriteta kod građanskoga političkog vodstva, začinjen mršavim uspjehom na Mirovnoj konferenciji, diskreditirao je gubitnike i "odricatelje", te otvorio vrata prvomu krupnom porazu onoga što se smatralo zapadnjačkom demokracijom. lako je podsjećanja na imperijalizam apeninskog susjeda, koji nas Hrvate na ovaj ili onaj način tišti i tlači već trinaest stoljeća, više nego zanimljivo i vrijedno, u ovom je kontekstu koristnije prizvati u pamet one slabije poznate, nerijedko prešućivane a znakovite pojedinosti o pobjedi i učvršćenju talijanskog fašizma. Hrvati, kojima se i danas brani nazivati svoje ulice imenima svojih književnika, imaju tim više razloga uprijeti prstom u nečije druge književnike i filozofe, koji podupirahu zločinački fašistički sustav, a koji se unatoč tomu nađoše (i u hrvatskim) čitankama, učbenicima i priručnicima. Tko, primjerice, danas pamti, daje 1919. Toscanini propao na izborima, nastupivši kao fašistički kandidat? Malo tko. I kad se hoće podsjetiti na to, ne kani se pozivati na zabrane i hajke. Hoće se samo kazati, da svako vrijeme ima svoja mjerila i da svaku pojavu valja prosuđivati u njezinu vremenu. I da nikad ne treba smetnuti s uma kako su i drugi narodi imali svojih propusta i grijeha, pa nema nikakva razloga nekritično se samoponižavati. Talijanski primjer dobar je primjer. Idejni tvorci zločinačkog sustava bili su talijanski velikani. Perjanica mlade nacionalističke Italije, Enrico Corradini, sa svojim časopisom // Regno. Uz bok mu je znameniti pjesnik i mistični propovjednik tradicije Rima i Mletaka (uskoro karikaturalni – ali time ne manje zločinački riječki Commandante), Gabriele d'Annunzio. (A Krležina će enciklopedija pisati o "estetu, rafiniranom majstoru riječi" i "najvećem talijanskom predstavniku ukusa i težnja građanske dekadentne književnosti na prijelazu stoljeća", ni ne spomenuvši pjesnikovu opijenost imperijalizmom i fašističkim korporativizmomu, niti zlokobnu danuncijadu\) U zalaganju za sveti egoizam (sacro egoismo), D'Annunzija i Mussolinija bučno će podupirati futuristički prvak Filippo Tommaso Marinetti sa svojim sljedbenicima, ugledni publicist Giuseppe Prezzolini, socijalistički disident Gaetano Salvemini, sindikalisti i nacionalisti. Uz njih je i dva i pol desetljeća (1890.-1915.) središtnja osoba talijanske politike Giovanni Giolitti. Ne mogavši se osloboditi svoje ljevičarske prošlosti, Mussolini nasljeduje Garibaldija, koji je 1872. u Bologni utemeljio Fascio Operaio, Giuseppea de Felice Giuffrida, njegov 1891. u Cataniji ustrojeni Fascio dei Lavoratori, te futuriste, koji su 1914/15. intervencioniste postrojavali u Fascio. U Milanu, 23. ožujka 1919. Duce osniva Fasci di Combatiimento. Rame uz rame s njim su Marinetti i slavljeni književnik Giuseppe Ungaretti. Crne košulje trebaju podsjećati na Garibaldijeve crvenokošuljaše. Mussolini – "već po temperamentu protivan parlamentu!" Mussolinijev je program jednostavan i privlačan. Valja ukinuti monarhiju i senat, konfiscirati ratne profite i crkvena dobra, te zemlju podijeliti seljacima; poništiti privatno vlasničtvo, nametnuti glavničarski porez i zabraniti burzovne špekulacije; ukinuti političko redarstvo i osigurati podpunu slobodu pojedinca, tj. slobodu riječi i tiska, savjesti i sastajanja; uvesti radničtvo u proces upravljanja tvornicama, uvesti osmosatni radni dan i zabraniti rad osoba mlađih od šestnaest godina. U zemlji, koju su potresali nemiri i štrajkovi (od travnja 1919. do rujna 1920. zabilježeno je 140 sukoba građanstva i policije, s više od 320 mrtvih), taj je program ubrzano osvajao pristaše. Liberalni je sustav u Italiji predstavljao, kaže Nolte, prvu predpostavku pobjede fašizma. Međutim, bez izazova boljševizma ne bi bilo fašizma: boljševizam je u nizu država probudio simpatije za pokret odpora, koji je dolazio iz dubine narodne duše i stvarao o sebi sliku spasitelja države. Aktivizam i dinamizam plijenio je mase, koje su se osjećale poniženima i uvrijeđenima. (Radikalizam sam po sebi privlači elitu, napominje H. Arendt.) Nu, fašizam nije samo reakcija na Lenjina, nego i na Wilsona: wilsonovski je duh, idealizirani duh Družtva naroda jednako prijetio Duceu i fašizmu. Ono što je Ducea dodatno činilo primamljivim za mladež, bilo je organizirano nasilje. Dok su ga neki promatrali kao izraz prosvjeda protiv težkih družtvovnih prilika, Mussolini je u njemu vidio i druge mogućnosti. Kaznene ekspedicije, po njemu, "uvijek moraju imati značaj pravične osvete i zakonitih, umjerenih reopresalija. Iz nasilja ne pravimo školu, sustav, ili – još gore – estetiku. Primjena nasilja mora biti dostojanstvena, vitežka, kiruržka". Prvom su kaznenom ekspedicijom, koju su organizirali budući Duce i futuristički guru Marinetti, fašisti 11. siječnja 1919. razbili skup Leonide Bissolatija, obtuženoga za odricanje. Pokrenuta je lavina: squadristi bivaju iz dana u dan sve brojniji i sve drzkiji. Kušajući obuzdati najžešće zagovornike nasilja među svojim pristašama, Mussolini je izticao kako sve polaže na snagu, a ne na novac: države se ne održavaju riječima (Cum le parole non si mantanegno li Stati!). Tu će njegovu osobinu posebno naglašavati njegova blizka suradnica još iz socijalističkih dana, a kasnije urednica fašističkoga časopisa Gerarchia, Margherita G. Sarfatti, u hagiografskoj, autoriziranoj Mussolinijevoj biografiji. Nasilje nerijedko prelazi "kiruržke" međe, koje mu je Duce demagožki namijenio. (Ipak, valja imati na umu, da nasilje nije bilo ekskluzivno fašističko. I Liberalna je stranka kušala osnovati svoje skvadrističke odrede. Tako je i drugdje. Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) u jeku Hitlerova jačanja kuša izgraditi svoje "jurišne odrede", nazvane "Željeznom frontom" i, slično nacističkomu kukastom križu, kiti se trima strijelama.) Krizu, koja je nastupila Mussolinijevim prihvaćanjem Rapallskoga ugovora i okretanjem leđa riječkome Zapovjedniku, Duce je prebrodio uz Giollitijevu pomoć. Privremeno se pomirio sa socijalistima (iz čijih je redova nekad potekao) i poduzeo korake za suzbijanje utjecaja pokrajinskih fašističkih rasova, koji su se znali drznuti na samostalne, često nasilničke akcije i imali gadan običaj držati se proklamiranih bombastičnih fraza, vjerujući u svetost nekakva programa. Godine 1921. pretvorio je pokret u stranku {Partito Nazionale Fascista), te se u programu iz iste godine odrekao većine ljevičarskih krilatica. Proglasio je nepovrjedivost privatnog vlasničtva, odustao od zahtjeva za konfiskacijom crkvene imovine, modificirao viziju korporativnog sustava i najavio obsežan program javnih radova, lako je fašizam jedina moderna ideologija, koja već u imenu ne obuhvaća nikakve političke niti socijalne odrednice, iduće je godine Duce priobćio kako fašizam smatra pokretom desnice. ("Pomanjkanje svake privrženosti načelima bilo je važnim sastojkom njegova uspjeha", bilježi Denis Mack Smith.) Uza nj su se počeli sve otvorenije svrstavati i djelatni vojni častnici, slobodni zidari (koje je, inače, u javnosti svetčano pozivao da izaberu: masonska loža ili fašizam, nipošto oboje, a onda ih je prigrlio bez obzira na pripadnost masoneriji), članovi kraljevske kuće, iztaknuti političari... Nikad se ne će znati, jesu li Giolitti, Salandra, Francesco Nitti, Vittorio Emmanuele Orlando i množtvo drugih doista simpatizirali s Mussolinijem, ili su samo računali kako će savezom s njime osigurati svoj položaj. Bilo kako bilo, svojim su izstupima u javnosti nesumnjivo pridonijeli jačanju fašizma. "Naš program je jasan. Želimo vladati Italijom!", stoji u XVIII. svesku Mussolinijevih sabranih djela (Opera omnia), tiskanih 1951. u Firenzi (i dostupnih u hrvatskim knjižnicama 80-tih godina, u isto vrijeme kad su tisuće hrvatskih naslova bile zabranjene!). Postavši s 39 godina najmlađim talijanskim premijerom, Mussolini je zasukao rukave i doista postigao uspjehe, koji su lomili odpor mnogih kolebljivaca. Usta najpoznatijega talijanskoga gospodarskog stručnjaka, Luigija Einaudija, bila su puna hvale za Ducea. Nije više bilo štrajkova, barikada i uličnih demonstracija, vlakovi su prestali kasniti. Iz činjenice da je vozni red prestao biti predmetom sprdnje, masa je izvlačila dalekosežne zaključke, zaboravljajući da su vlakovi uredno vozili i nekih desetak godina ranije, bez obzira na Mussolinija. Duce je slavio: već 1924. bio je u stanju nakon šestnaest godina prvi izvijestiti o proračunskome višku. Sicilijanski filozof (Hrvatima i Slovencima po zlu poznati) Giovanni Gentille objeručke je prihvatio imenovanje ministrom prosvjete. Tomu je pljeskao Benedetto Croce, koji je prvih godina fašističku Italiju držao "demokratskom državom par excellence". Croce nije brinuo što reforma izobrazbenog sustava zaoštrava proces potalijančenja netalijanskih žitelja Italije. Hrvati i Slovenci (naravno, i tirolski Nijemci) trpe batine, ricinusovo ulje, promjene imena i toponima, uništenje nadgrobnih spomenika, protjerivanja i nasilnu fašizaciju. Za nj, koji će 24. srpnja 1947. u Ustavotvornoj skupštini, protiveći se nametanju Parižkoga mira Italiji, uztvrditi kako je fašizam zapravo stvar koja je posve strana stalnoj talijanskoj povijesti (e cosa affato estranea alla costante sua tradizione), tada je fašizam nešto posve drugo: jedini lijek, koji je Italiju spasio od anarhije. Stoga veliki mislilac nije vidio nikakve protimbe u svome idealiziranju liberalizma i svome podupiranju fašizma. Uostalom, i 1937., daleko nakon Matteotija i dokidanja građanskih sloboda, daleko nakon Etiopije i tamošnjega brutalnog obračuna "civilizatorske Italije" s etiopskom kulturnom baštinom, etiopskim grobovima i intelektualcima, Croce, koji je u međuvremenu poodavno formalno okrenuo leđa Mussoliniju, potezao je klasične (dakako, nategnute) fraze apologeta diktature, pišući kako se liberalizam "protivi demokraciji, kad ona količinom zamjenjuje kakvoću, jer time postavlja temelj za demagogiju i, makar protu vlastitoj volji, za diktaturu i tiraniju, uništavajući tako samu sebe". "Samo krv može pokretati krvlju umašćen kotač povijesti!" Prava manjina u to su vrijeme bile trice i kučine. Nisu funkcionirala ni kao fraza. O tome se nije brinulo ni tzv. europsko demokratsko javno mnijenje: i na međunarodnoj pozornici elokventni Mussolini doživljava afirmaciju. To je liječilo njegovu bolestnu taštinu (poslije će cvasti od sreće što je 1938. u Münchenu bio jedini od četiri državnika, predstavnika Trećega Reicha, Francuzke i Britanije, koji je sa svakim mogao govoriti na njegovu materinskom jeziku). Prvi, koju su mu pružili ruku, bili su Sovjeti: u ljeto 1922. posjetio gaje sovjetski komesar za vanjske poslove, G. Čičerin. (Fašistička će Italija zauzvrat prva sa SSSR-om sklopiti sporazum o suradnji, a unatoč bučnomu deklarativnom antikomunizmu, još godinama će tinjati pomisao o tješnjoj sovjetsko-talijanskoj suradnji). Italija biva sve stabilnijom.
Croce je 1923. pisao: "Liječenje kojemu je fašizam podvrgao Italiju držim tako izvrstnim da mi je glavna briga ta, da bolestnica ne napusti postelju prebrzo, te pretrpi ozbiljno pogoršanje. (...) Srce fašizma je ljubav prema Italiji; to je osjećanje njezina spasa, spasa Države; to je pravilno uvjerenje da Država bez auktoriteta uobće nije država". U fašističkoj je doktrini država alfa i omega. U jednome poznatom govoru Mussolini će kazati kako država ne smije biti sama sebi svrhom, nego mora predstavljati korist za svoje državljane. Ipak, vjerojatno najpoznatijom ostat će njegova izjava: "Sve u državi, ništa izvan države, ništa protu državi!". Prezzolini nije tražio dodatna objašnjenja: "Fašizam je pobijedio: za nas povjestničare to znači, da je bilo dovoljno razloga za njegovu pobjedu". Malo pred smrt, iztaknuti je ekonomist Vilfredo Paretto savjetovao Mussolinija da štedi'protivnike, koji se zadržavaju samo na izkazivanju svojih oporbenih gledišta. Cenzura je suvišna, jer samo prikriva javno mnijenje. Neka vrane grakću, ali djelatne protivnike režima treba uništavati bez otezanja: "Budite nemilosrdni kad dođe do akcije... Najgori neprijatelji jednoga sustava jesu oni, koji ga tjeraju u krajnost!" Javnost je tako protumačila ubojstvo socijalističkog zastupnika Giacoma Mateottija 1924., makar s njime Mussolini najvjerojatnije nije imao veze. Ostavka trojice ministara bacila je Ducea u težak položaj. Izvukao se, zahvaljujući podpori Senata. Iztičući kako od fašizma ne treba očekivati stvaranje novoga tipa države, nego tek vraćanje krepkosti i snage u talijanski politički život, Croce je požurio intelektualno opravdati taj potez, riječima: "Ne bismo mogli očekivati, niti se nadati da fašizam iznenada padne. On nije zaluđenost niti šala. On zadovoljava neke ozbiljne zahtjeve, te je učinio puno toga dobroga, što svatko pravičan mora priznati. Nastupio je uz odobravanje i suglasnost nacije. Od tuda na jednoj strani postoji želja za očuvanjem koristi koje je fašizam donio, i da ne dođe do povratka na ono stanje izcrpljenosti i neodlučnosti, koje mu je predhodilo, a s druge strane postoji i osjećaj da interesi što ih je fašizam stvorio, pa i oni manje pohvalni i dobrohotni, također predstavljaju realnost, te se ne mogu odbaciti. Stoga fašizmu moramo dati vremena da dovrši svoj proces preobrazbe. Upravo to je razlog razborite i rodoljubne senatske odluke". Iztaknuti su književnici i javni radnici podpisivanjem predstavke poduprli Mussolinija. U Bologni je u ožujku 1925. održan kongres fašističkih intelektualaca. Gentilleov nacrt rezolucije, u kojoj se iztiče kako se i u najliberalnijim državama uz odobrenje teoretičara i branitelja slobode, sve ustavne slobode uzkraćuju kad se to ukaže nuždnim, podpisali su desetci i desetci imena iz školskih čitanki i s naslovnih stranica kulturnih magazina. Da je u tim težkim trenutcima dužan fašizmu dati javnu podporu oćutio je i Luigi Pirandello, stupivši u rujnu 1924. u fašističku stranku. Pirandello je priobćio kako nema ništa zajedničko s politikom, ali je stranci pristupio, naglašava: "kako bih fašizmu pomogao u izvršenju njegove zadaće obnove i rekonstrukcije". Nu nije to bio samo platonski pristup stranci. Znameniti se pisac i 1934. hvalio kako je bio jednim od predteča fašizma, i to "u mjeri u kojoj je fašizam poricanje svakoga unaprijed smišljena učenja, želja za prilagodbom stvarnosti, želja da se djelovanje preinači sukladno promjenama stvarnosti". Pirandello je bio jasan: "Mora postojati neki Cezar i neki Oktavijan, da bi mogao postojati Vergilije". On je vladavinu jednoga, diktaturu, predpostavljao "najblesavijoj i najodvratnijoj tiraniji: tiraniji pod maskom slobode". Konzekvence takvoga duhovnog elitizma nisu ga preveć brinule. (Nije to jedini paradoks. U komunističkoj su Jugoslaviji, u doba "hrvatske šutnje", usred Zagreba igrani Pirandellovi komadi. I ja sam ih gledao. Nitko se, hvala Bogu, nije obazirao na njegovu pripadnost fašizmu. U isto je doba, međutim, Mile Budak, dakako, bio ne samo zabranjen, nego zapretan. I osiguran prijetnjom tamničkih rešetaka. Orwellova Životinjska farma i jednakiji od jednakih?) Kriza je, kao i toliko puta u povijesti, okončana preokretom i pobjedom: umjesto da se nađe u prašini, Mussolini, koji je, napominje M. Sarfatti, volio podsjećati javnost na to, da je svojedobno nosio nadimak Tiranin {II Tiranno), pretvorio se u pravoga diktatora. Zahvaljujući četvrtomu pokušaju atentata na nj, u studenome 1926. prihvaćen je zakon o zaštiti države. Za zločine protu državi uvedeni su posebni prijeki sudovi (Tribunale Speciale) i predviđena smrtna kazna, radikalno su ograničena ljudska prava, izvan zakona stavljene oporbene stranke i listovi kritički razpoloženi prema režimu. Konfinacija, protjerivanje u kakav zabačeni kraj ili na koji otočić (Lipari!) postaje talijanskom svakodnevicom. (Tamo se, svjedoči Ernest Radetić, žeđ gasila prolivenom sapunicom!) Mjesec dana ranije izmijenjen je ustav, koji je reformirao ustroj kabineta i inaugurirao izmjene fašističke stranke. Posljednjih je dana 1926. uveden fašistički kalendar (diktatori uvijek drže da povijest njima počinje i njima završava!), a liktorski je snop (Fascio Littorio) proglašen državnim simbolom. Iduće je godine, u travnju 1927. donesena fašistička Povelja o radu, koja je uzakonila korporativno ustrojstvo države (makar korporativizam zauvijek ostao nedonoščetom).Od 1931. u javnim se službama polagala prisega ne samo kralju i ustavu, nego i fašističkom režimu. Od 1.225 profesora, prisegu je odbilo položiti svega jedanaest njih. Ostadoše bez službe. Mussolini je bivao sve moćniji, a talijanski je imperijalizam u svome fašističkome obliku skoro pravocrtno išao prema Etiopiji, Albaniji, Grčkoj, Hrvatskoj... prema stvaranju novoga Rimskoga carstva. Imperijalizam kao nuždna sastavnica fašizma i
nacizma
U jednom od svojih poznatih radova, nekad
obćenito hvaljeni, a posljednjih godina često osporavani i
zbog "revizionizma" obtuživani Ernst Nolte, drži da
sljedećih šest bitnih obilježja karakterizira ideologiju,
koja od 1922. upravlja Italijom: a) fašizam nastaje na području
najteže krize liberalnoga sustava, i to ne krize prouzročene
porazom, nego hiperboličnom pobjedom; b) fašizam je posljedica
rata i u prvim svojim oblicima samo udruga ratnih sudionika,
okupljenih radi obrane njegova smisla; c) iako ga s građanskom
ideologijom povezuje borba protu boljševizmu, fašizam tu borbu
vodi sredstvima i snagama, koje su posve strane građanskoj
tradiciji; d) nije slučajno što fašistički prvaci u velikome
broju potječu iz socijalističkih i sindikalističkih redova;
e) nacionalizam (ali ne u Mazzinijevu, nego u imperijalističkom
obliku) koristi se kao sredstvo za mobilizaciju masa; f) unatoč
izticanju kako ne predstavlja teoretsku doktrinu nego samo
"čistu akciju", u fašizmu je od početka zamjetno
nastojanje da se izgradi kao ideologija. U kasnijoj fazi mogu se
zapaziti sljedeće tendencije: a) izgradnja ideoložkog
totaliteta s potpunom negacijom svih načela francuzke građanske
revolucije; b) antimodemitet i c) propovijedanje ratničke
ekspanzivnosti.
Hitler je rođen u Versaillesu, naslovna stranica knjige Leona Degrella Svi se ovi elementi u fašizmu doista jasno
razabiru. Ipak, iako su autoritarni sustavi (poput komunizma) u
pravilu ekspanzionistički, što na ideoložkoj razini ne mora
biti jasno uočljivo, fašizam ništa tako oštro ne luči od
ostalih nedemokratskih ideologija kao bezobzirni imperijalizam.
Pojavni ideoložki instrumentarij najčešće je samo podkrjepa
ili doista sredstvo za mobilizaciju radi ostvarenja
imperijalističkih ciljeva. Mussolini:
"Imperijalizam je vječni i nepromjenjivi zakon života!" Izjavivši 1925. kako bi Talijani željeli
biti voljeni, ali im je draže da im se zavidi i da ih se boji,
ministar kolonija Federzoni zapravo je izvrstno opisao
talijansku vanjsku politiku. Italija iznad svega. A kako?
Mussolini: "Imperijalizam je vječni
i nepromjenjivi zakon života. U biti on nije ništa doli
potreba, želja i volja za širenjem, koju osjeća svaki čovjek
i svaki živi i životni narod." Imperijalizam, doduše,
"ne mora nuždno biti aristokratski i vojnički; može biti
i demokratski, miran, gospodarski, duhovni". U svakom
slučaju, bez imperijalizma nema života,
nema fašizma. Nema ni slobode, drži Mussolini, jer: "Sreća
je relativan pojam; sloboda, međutim, jest stvar prostora. Puno
zemlje, puno slobode; malo zemlje, malo slobode!" Ideoložki su razlozi u vanjskoj politici
bili irelevantni (osim kad bi se mogli pragmatično koristiti).
Pohod na Etiopiju trebao je značiti civiliziranje te afričke
zemlje. Doista, samozvani su civilizatori izgradili poneku
cestu, formalno znali ukinuti robstvo, uvesti kakvo-takvo
pravosuđe, pokušavali dokinuti plemenske ratove u Somaliji i
malčice brinuti o epidemijama i zdravlju pokorenih naroda.
Utoliko je puk u talijanskim kolonijama bio zadovoljniji nego,
recimo, u englezkim. Nu, u okrutnostima Talijani nisu kaskali.
Zapovjednik talijanskih snaga u Africi predhodnih godina,
general Badoglio (da, onaj isti, koji je – uz pljesak svijeta
– godine 1943. presedlao na savezničku stranu), čeličnom je
rukom održavao talijansko gospodstvo. On je izdao nalog da se
svakoga zarobljenog "pobunjenika" smjesta objesi. Ako
se ne pokori, neprijatelj će biti iztrijebljen, a čitava
zemlja razorena. "Oštrina je jedina fašistička
politika", govorio je general. I kad je u etiopskome ratu
zamijenio generala De Bona, Badoglio je pokazao što to znači:
talijanska je vojska dobila odriješene ruke. Mogla je
bombardirati bolnice, bacati otrovne plinove u "velikim
razmjerima" i koristiti bakterioložko oružje. Mussolini je dao nalog da se za jednoga
Talijana pogubi deset ljudi, a Rodolfu Grazianiju je naložio da
postrijelja etiopske intelektualce. Obtuženici su suđeni na
"procesu" vođenu na talijanskom jeziku, bez tumača.
Potom su polijevani benzinom i živi spaljivani. Vojnici su
dobili nalog razoriti sve tragove etiopske kulture, pa tako i
srušiti mauzolej najslavnijega etiopskog vladara, Menelika. Kad
je u najpoznatijem etiopskom samostanu pronađeno neko oružje,
"romanska mašta" (kako će je kasnije, pjevajući o
umorstvu hrvatskoga kipara Ive Lozice nazvati Frano Alfirević),
pokazala se opet inventivnom: smjesta je smaknuto tristotinjak
svećenika i redovnika.
Sustav zločina u Trećem Reichu - obračun troškova za izvršenje smrtne kazne (1944.) Etiopski se car Haile Selasije pred Družtvom
naroda uzalud tužio svjetskoj javnosti, upozoravajući na to da
ovdje nije riječ samo o Etiopiji, nego o temeljnim ljudskim
vrijednostima, i uobće o sustavu na kojem bi trebao počivati
svijet. Svi su bili gluhi. I Britanci, koji su se desetak godina
ranije oštro suprotstavljali talijanskomu zalaganju za primitak
Etiopije u Družtvo naroda. Britanci su, naime, držali kako su
Etiopljani previše primitivni, da bi imalo pravo na stolicu u
Genevi. A kad je Družtvo zbog napadaja na Etiopiju ipak uvelo
sankcije protu Italiji (iako su one bile karikaturalne: Italiji
je, primjerice, onemogućeno uvoziti aluminij, koji je ona
ionako – izvozila!), čitav se talijanski narod svrstao pod fašistički
barjak. S. Benelli je hvalio pothvat, koji "čak
nije ni imperijalizam: mi pružamo ruku onima izvan
civilizacije". D'Annunzio je požurio čestitati Duceu. Član
akademije i predsjednik Saveza fašističkih pisaca, F. T.
Marinetti javio se kao dragovoljac. (On će se kasnije, 1942.,
doista u odori pojaviti na Donu.) Orlando se stavio Mussoliniju
na razpolaganje. Pirandello, koji je u siječnju 1935. primio
Nobelovu nagradu za književnost, hvalio je Ducea kao
"tvorca toga velikog podviga" i kao "junaka Proviđenja,
kojega je Bog darovao Italiji u pravome trenutku".
Socijalist Arturo Labriola vratio se iz emigracije, kako bi
pokazao svoju solidarnost s Italijom. Kad je Mussolini pozvao
Talijane da domovini daruju zlato i srebro, 18. prosinca 1935.
više od 250.000 Talijana darovalo je vjenčane prstene. Croce
je uztupio svoju senatorsku, a Pirandello Nobelovu medalju.
Giovanni Papini je sve zdušnije podupirao Mussolinija, vjerujući
kako je fašizam "posljednja bitka za duhovnu neovisnost
Italije", pod čijim vodstvom treba ujediniti Europu. (Taj san o ujedinjenju Europe dijelili su
zapravo svi diktatori. I Hitler, dakako pod njemačkim vodstvom.
Osioni je Mussolini, doduše, za inat Briandovoj koncepciji
labave europske federacije, dao pokrenuti list Antieuropa.
Nasuprot demokraciji, taj je list trebao promicati svjetsku
ekspanziju fašizma, ali se zapravo radilo o pokušaju, koji je
već njegov tvorac osudio na neuspjeh. Umjesto protu Europi,
Mussolini je puno češće govorio o Europi, kojoj prijeti
Amerika i amerikanizam, "ta sramna ljaga, koja se širi
cijelim europskim životom".) Sankcije su na taj način zapravo omogućile
Mussoliniju da skrši svaki unutarnji odpor fašizmu, te
istodobno ostvari velike dobitke u Africi, stvarajući tako novo
Rimsko carstvo. Nu, one su imale i drugu, nesumnjivo važniju
posljedicu: zbližile su perjanicu protunijemstva, Mussolinija,
s novim propovjednikom velikonijemstva, Adolfom Hitlerom. Njemački
je kancelar u to vrijeme već imao diktatorske ovlasti, a ono što
se nazivalo demokratskom Europom, a što je zapravo
predstavljalo poredak nametnut u Versaillesu, strahovalo je pred
novom ideologijom, nacionalsocijalizmom i, još više, pred
novom, borbenom Njemačkom. Adolf
Hitler: Jedan narod, jedan Reich, jedan vođa! Povijest ne pravi skokove. Lucidni je Ivo
Pilar, pod pseudonimom Dr. Juričić, još usred Prvoga
svjetskog rata prorokovao boljševičku revoluciju u Rusiji i
poraz, ali i uskrsnuće nove Njemačke, koja će za dva desetljeća
opet zametnuti rat da bi sprala poniženje, koje je pretrpjela.
Utoliko je točna tvrdnja Leona Degrellea (koji je s ponosom
znao isticati da mu je Hitler jednom kazao kako bi, da ima sina,
volio da je kao on, Degrelle): Hitler je rođen u Versaillesu.
lako bjelodana, ta konstatacija još i danas nije sasvim poćudna.
I briljantni A. J. P. Tavlor na vlastitoj je koži izkusio što
znači ozbiljno i nepristrano pristupati novijoj povijesti. Zato
je – dopustimo si ovdje tako potrebnu digresiju – svojevrsni
eskapizam, bježanje u daleku i neopasnu (ili bar manje opasnu)
prošlost, pisanje o mletačkim galijama, hajducima i uskocima,
uvijek bilo tako omiljeno i među hrvatskim piscima. (Tuđman će
jednom s potpunim pravom kazati kako ta činjenica izvrstno
opisuje ne samo stanje znanosti, nego i stanje duha, odnosno
cijenu slobode u Hrvatskoj.) Njemački je nacionalsocijalizam, napominje
Nolte, s fašizmom unekoliko dijelio uzroke nastanka. Nu, oni
nisu bili isti. Već na razini ostvarenja nacionalnih ciljeva,
politička se Italija htjela držati prikraćenom, Njemačka je
bila doista ponižena. Talijanski su se imperijalistički snovi
dijelom izjalovili, dok su Nijemcima skršene ne samo nade u
postignuće kolonijalnog carstva, nego su odkinuti neki vitalni
dijelovi Nijemstva. Nolte upozorava i na činjenicu, da su se
Nijemci obćenito držali nedužnima za rat, dok je predodčba o
njemačkoj krivici bila u Francuzkoj i Belgiji tako popularna, a
mržnja na njemačke "bar-bare" tako jaka i obćeprihvaćena,
da se tvrdnja o svakome zvjerstvu neupitno činila
vjerodostojnom. Kap u punu čašu predstavljala je bavarska
sovjetska republika proglašena u Munchenu, 7. travnja 1919.
Predsjednik Kominterne, Treće Internacionale utemeljene početkom
ožujka 1919., Grigorij J. Zinovjev, pisao je tog proljeća o
tri baze Treće Internacionale: prva je u Rusiji, druga u Madžarskoj,
treća u Bavarskoj: "Ali, nitko se ne će čuditi, ako u
trenutcima kad ovi redci iziđi iz tiska bude ne više tri, nego
šest ili još veći broj sovjetskih republika". Svjetska
revolucija trebala je planuti. Taj korak, po nekima, nije bio
uvjetovan samo težnjom za ideoložkom ekspanzijom, nego i za
suzbijanjem utjecaja konkurentske marksističke struje, koja je
u Bernu održala svoju konferenciju. Agresivnom protupromičbom
Lenjin je htio paralizirati takmace. Na drugome kongresu
Kominterne postavljen je 21 uvjet za pristup toj centraliziranoj
svjetskoj stranci. Lokalne ekspoziture bezuvjetno su odane središtnjici,
a njezin, pak, cilj nije skrivan: Kominterna je "čitavu
građanskomu svijetu i svim žutim socijaldemokratskim strankama
navijestila rat". Mržnju prema socijaldemokraciji dijelio je
i Hitler. Na prvim stranicama "Moje borbe" (Mein
Kampf) on će objasniti što ga je odbijalo od socijalizma,
radničkog pokreta i sindikata: "Sve se odklanjalo: nacija
kao izum 'kapitalističke' (...) klase; domovina kao instrument
buržoazije za izrabljivanje radničtva; auktoritet zakona kao
sredstvo za podjarmljivanje proletarijata, škola kao institut
za odgoj robija, ali i robovlasnika; religija kao obsjenu puka
određena za izrabljivanje; moral kao znak glupe, ovčje
strpljivosti itd. Nije bilo ničega, što nije gurano u izmet i
prljavštinu zastrašujuće dubine..." Trošnost
Weimarske Republike Međutim, stabilnost novoga republikanskog
režima u Njemačkoj, iztiče Alan Bullock, nije ugrožavala
samo radikalna ljevica, koja je težila socijalnoj revoluciji po
uzoru na komunističku, nego jednako toliko, a možda i više,
nepomirljiva desnica, u čijim je očima republika od dana
postanka bila prokleta. K tomu je dolazilo shvaćanje, da je
kapitulacija čin sramotne i smišljene izdaje. To je shvaćanje
dijelio sve veći krug ljudi. Mirovni ugovori podpisani 1919. doživljeni
su kao novi dokaz vladine izdaje. Vladu se držalo agentom
saveznika i voljnim dionikom u operaciji ponižavanja i pljačkanja
Njemačke. "Otvoreno se govorilo kako lojalnost prema
Domovini zahtijeva nelojalnost prema Republici" (Bullock). lako se u Britaniji, zahvaljujući
tradicionalnom poimanju politike ravnovjesja sila, povremeno
upozoravalo na opasnost intransigentne francuzke reparacijske
politike, Quai d'Orsay se nije mogao oteti mržnji na
"Pruse". Nije Hitler jedini politički leader, koji se
pjenio zbog težke unutarnje, ali i vanjskopolitičke situacije
u kojoj se Njemačka našla. To je, skoro bi se moglo reći,
bilo opće mjesto na njemačkoj političkoj pozornici. Međutim,
nitko nije tako dobro kao on znao za sobom povući svjetinu, za
njemačke nevolje okrivljujući Židove i lihvarski,
spekulativni židovski kapital (makar ni u antijudaističkim
frazama i bulažnjenjima, kao ni drugdje, nije bio originalan,
što ćemo kasnije vidjeti). Vješto režirani stranački skupovi,
dojmljivi plakati, mimohodi uniformiranih pristaša,
demonstrativni nasilnički čini, sve je to trebalo skrenuti
pozornost na novu političku snagu i stvoriti dojam njezina
dinamizma, snage i nepobjedivosti. Bjesneći protu Wllsonu,
mirovnim ugovorima i Versaillesu, Hitler se služio podsjećanjem
na "židovsku regimentu" bavarske sovjetske republike
i tako već 1922/23. postao jednom od važnih osoba njemačke
politike. Nasuprot blijedoj vladi, sastavljenoj od mekušaca i
kolaboratera, "zločinaca iz studenoga"
(Novemberverbrecher), on je obećavao veliku i moćnu Njemačku.
Mase su tražile iluziju, a događaji su mu išli na ruku.
Okupacija Porajnja i Ruhra 1923. (kojoj su se protivili i njemački
komunisti!) dodatno je kompromitirala Družtvo naroda i europski
sustav prepoznatljiv kao "francuzki sustav". Ionako desetkovano, njemačko gospodarstvo
razaraju štrajkovi i nezapamćena inflacija. Stefan Zweig će
zapisati: "Bilo je dana, kad sam za novine ujutro plaćao
pet tisuća, a uvečer sto tisuća maraka. Vožnja tramvajem plaćala
se milijunima, kamioni su papirni novac prevozili iz Reichsbanke
u druge banke, a četrnaest dana kasnije novčanice od sto tisuća
maraka vukle su se po slivnicima; prosjaci su ih odbacivali s
prijezirom. Tisuće nezaposlenih stajale su naokole i prijetile
šakama luksuznim automobilima profitera i stranaca, koji su čitave
nizove ulica kupovali kao kutije šibica". Doista, jedan
dolar 1. srpnja 1923. vrijedio je 160.000 maraka, 1. kolovoza
popeo se na 1.000.000, a 1. studenoga na 130 milijardi maraka!
Stresemannov dolazak na kancelarsko mjesto u kolovozu 1923. i
imenovanja Hjalmara Schachta Prvi pokušaj revolucije ne uspijeva. Budući
Fuhrer, koji će kasnije reći da od 1919. do 1923. i nije
mislio na ništa drugo doli na državni udar, odlazi u tamnicu.
Pred sudom priznaje čin, pokušaj državnog udara, ali odklanja
da se radi o veleizdaji: "Nema veleizdaje kad se radi o
djelovanju upravljenu protiv izdaje zemlje iz 1918." U
tamnici će svoj politički program uobličiti u knjigu Moja
borba (Mein Kampf). Umjesto mussolinijevskim "maršem na
Berlin", on odlučuje vlast uzeti parlamentarnim putem, žetvom
glasačkih listića. Gospodarska kriza, koja je izbila 1929.
"bila je predpostavka njegova uspona, ali ga ona ne objašnjava.
Nezadovoljstvo naroda još više je pomoglo komunistima, a
industrija je bila voljnija podupirati
Nacionalnu
stranku (Deutschnationale) i Njemačku pučku stranku, negoli
nacionalsocijaliste" (Nolte). Da ustavna rješenja sama po sebi ne
osvjetljavaju pravu narav političkog sustava, zorno pokazuje
"najdemokratskiji" ustav na svijetu, tzv. staljinski
ustav SSSR–a iz 1935. Tako je i liberalnodemokratski ustav
Weimarske Republike postao, jezgrovito zapisuje A. J. P. Tavlor,
sredstvom za osakaćivanje demokratskih elemenata, ako su ga oni
ikad i pokušavali braniti od njegovih neprijatelja. Bivši
bavarski socijaldemokratski ministar pravosuđa MüllerMeiningen
priznao je 1926. kako "najopasniji elementi parlamentarnog
sustava jesu sami parlamenti; odsustvo discipline u njima,
njihova sitničavost, uzkogrudnost, njihov provincijalni strančarski
duh, njihova bahatost, brbljivost i manjak konkretnog
djelovanja! Svadljivost i stranačka trvenja najopasniji su
neprijatelji parlamenta. Od početka revolucije do sada njemački
je parlament dao svojim sugrađanima najgori primjer političkog
dostojanstva i razumijevanja. Dosad su razprave u njemu više
sličile na zbivanja u kakvoj bolnici za umobolne, negoli na
ozbiljan rad jednoga nacionalnog parlamenta". Nije čudo da je u takvome duhovnom razpoloženju,
u zemlji u kojoj je broj nezaposlenih početkom 1932. dosegao šest
milijuna ljudi, parlamentarnim putem na vlast došao čovjek, na
čiji su godinama ranije objavljeni agresivni nacistički
program prstom upirali mnogi, kako u zemlji, tako i u
inozemstvu. Onima vani Nijemci nisu imali razloga vjerovati, a
one u zemlji dobro je opisao sam Hitler, rekavši 24. veljače
1933.: "Mi smo rezultat bijede, za koju su odgovorni
drugi". I kad je Fuhrer 14. listopada 1933. objavio
kako Njemačka nakon sedam godina istupa iz Družtva naroda,
najveći njemački filozof i rektor freiburžkog sveučilišta,
Martin Heidegger, poticao je sveučilištarce i intelektualnu
javnost da podupru Fuhrerovu vanjsku politiku, iztičući kako
okretanje leđa Družtvu naroda nije posljedica strasti za veličinom,
slijepe tvrdoglavosti ili želje za nasiljem: "posrijedi je
izključivo jasna želja da se bude bezuvjetno odgovornim za
preuzimanje gospodstva nad subinom našeg naroda". Za razliku od talijanskog slučaja, gdje je inteligencija hrlila pod Mussolinijeve skute, nacionalsocijalizam se njemačkoj inteligenciji pokazao vrlo neprivlačnim – bar dotle, dok ne dođe na vlast. Tada će inteligencija tražiti načina da dođe pod skute NSDAP–a, ali će je Hitler odbiti. Možda se komu učini pretjeranim, ali se može reći kako do sredine kasnijega svjetskog rata ništa nije tako duboko kompromitiralo nacističku Njemačku, kao bijeg oko dvije tisuće iztaknutih intelektualaca. Šaka njih je bila židovskoga podrijetla, a većinom bijahu Nijemci. Neki od njih politički posve pasivni. I dok se govorilo o "tisućugodištnjem Reichu", režim, koji se dragovoljno odricao Einsteina, H. Kelsena, E. Cassirera, H. Manna i sličnih imena, time je zapravo priznavao da ne aspirira na trajnost. Međutim, time se nije odrekao ambicije da počini zločine dramatičnih razmjera. To mu svijet s razlogom ne će oprostiti. Ne će mu – nema dvojbe – oprostiti ni Nijemci, čiju je nacionalnu misao bezumnim zločinima kompromitirao do mazohizma, i čiju je državu – tu Bismarckovu krunu nastojanja najsjajnijih germanskih umova – pomogao rascijepiti i veliki njezin dio podvrgnuti boljševičkoj čizmi. Neljudska i antikršćanska narav antijudaizma Protivno uobičajenim predočbama,
antijudaizam (najčešće pogrješno nazivan antisemitizmom)
nije specifično obilježje nacionalsocijalizma (još manje fašizma).
Progoni Židova događali su se kroz stoljeća povijesti skoro u
čitavu staromu svijetu. Zbirke protužidovskih izjava i
pamfleta obuhvaćaju izljeve bijesa od antičkih, predkršćanskih
vremena, do najnovijeg doba. Židovi su stradali u razdobljima
kad se stradavalo zbog različitosti: zato što su drugačiji,
što vjeruju i žive drugačije. Neki su ih mrzili i zato što
su razapeli Krista, ali su ti zaboravljali kako je i sam Krist
rođen kao Židov. Obtuživalo ih se za sustavno sijanje kaosa
(jer tamo gdje vlada red, nije moguće na brzinu zaraditi), a
– iako sami nemaju nikakva udjela u tome, što su se trgovina
i novčarstvo u kršćanskom učenju stoljećima držali nečistim,
nemoralnim poslovima – bili su do te mjere poistovjećivani sa
zelenaštvom, da u nekim jezicima riječ lihvar potječe ili se
veže uz židovsko ime.
Jedan od klasičnih antijudaističkih pamfleta: Gobineauova razprava, tiskana 1939. u Njemačkoj na francuzkom jeziku Židove se obtužuje za težnju za
vladanjem svijetom i za pljačku nacionalnih bogatstava, i u
prilog te tvrdnje počesto se potežu primjeri koji pokazuju
upravo protivno, da se ni narodi, ni države, u kojima
pripadnici židovske manjine imaju razmjerno snažniji utjecaj,
spadaju u bogatije, a ne u siromašnije. Ipak, karakteristično je da je u razdoblju
stasanja modernih nacionalnih država, antijudaizam snažnije
obilježavao zemlje iztočnoga, nego zapadnoga kršćanstva, i
to ne samo na ideološkopropagandnoj razini (makar se, recimo, u
Austriji ili Poljskoj znalo i ne zaostajati), nego i na razini
stvarnih progona. Stoga bi bilo zanimljivo razpraviti, zašto se
uvriježila upravo obrnuta predočba, tj. zašto se grijesi
svaljuju ponajprije uglavnom na katolike, dok se druge – pa i
kršćane iztočnih crkava – štedi. Zoran primjer pruža
posve zaboravljeni i prešućivani srbski antijudaizam. Nije službena,
profesionalna historiografija (pa ni uvijek budna židovska
povjerenstva, koja bdiju nad najmanjim pojavama antijudaizma)
upozorila na nj, nego oni, koji se drže povijestno-publicističkim
autsajderima (poput gospođe Ljubice Štefan), ali koji su
stvarno zadužili povijestnu znanost puno više od stotina i
stotina prepisivača i profesionalnih hagiografa. I kao što na židovskoj strani postoje i
preživljavaju stare, neprecizne i ideologizirane (politički
svakako upotrebljive i često svjestno zloupotrebljavane) predočbe,
tako kod mnogih nežidova još i danas postoji sklonost
pojednostavljenu promatranju židovstva. Vlada sklonost, da se u
Židovima vidi jedna nediferencirana skupina, koja po jasno
razrađenu planu teži precizno postavljenu cilju. Nisu jasne
predočbe ni o cionizmu, koji je ovostoljetna pojava, i koji je
kao pokret u sebi krio množtvo krupnih različitosti, pa i
proturječnosti, a modernom se židovstvu, koje nuždno brani
obstanak Države Izrael, predbacuje ne samo svojedobno
organiziranje nasilničkih, terorističkih skupina i čina ili
kasnije nedemokratsko postupanje prema Arapima (Palestincima),
nego i odlučno sudjelovanje u pobjedi boljševizma, pa čak i u
dolazku nacionalsocijalista na vlasti. Ono što će protunožci
najčešće predbaciti Židovima, jest izricanje povijestne
jedinstvenosti holocausta, što bi trebao biti instrument obrane
obstanka Izraela, u prvu, te temelj za stjecanje svojevrstnoga
povlaštena položaja, u drugu ruku. Protu
boljševički i boljševički antijudaizam Ako se u širim krugovima (tzv. javnom
mnijenju) ponešto znade o antijudaizmu u svijetu iztočnoga kršćanstva,
znade se o progonima (pogromima) Židova u carskoj Rusiji. O
njihovu stradanju pod boljševizmom redovito se šutjelo, dok se
na drugoj strani hranila tvrdnja o boljševizmu kao židovskom
izumu. u Hrvatskoj je znanstvenoj javnosti postojalo zanimanje za ideoložke prijepore U londonskome Illustrated Sunday Herald,
dotad peterostruki, a budući prvi ministar "carstva u
kojem sunce nikad ne zalazi", Winston S. Churchill 8. veljače
1920. objavio je članak o tome kako se cionizam i boljševizam
"bore za dušu židovskog naroda". Churchill podsjeća
na to da je notorno da su međunarodni i uglavnom ateistički
(sic!) Židovi ("international and for the most part
atheistical Jews ") odigrali ključnu ulogu u stvaranju
boljševizma i njegovoj pobjedi u ruskoj revoluciji. Izuzev
Lenjina, većina vodećih boljševika su Židovi, a od njih
dolaze ključni poticaji i sile pokretnice. Iznenađuje, kaže
Churchill, predominantnost Židova u sovjetskim ustanovama, a
oni, Židovi (u nekim slučajevima i Židovke) predstavljaju i
ključni, ako ne i najglavniji dio u sustavu terorizma, kojeg
primjenjuju izvanredna povjerenstva za borbu protu
kontrarevoluciji. Slično se događalo ("the same
evilprominence was obtained by Jews") i u Madžarskoj
odnosno Bavarskoj. Iako ima slučajeva da se zazor prema Židovima
rađao kao posljedica antikomunističkog razpoloženja,
argumente slične ovima ne će primarno izlagati protuboljševici,
nego upravo antijudaistički razpoloženi pojedinci i skupine.
Korijeni takvih činjenica tražit će se u svjetskoj uroti, u
Protoklima sionskih mudraca, koji su u poznatome bernskom
procesu uglavljeni krivotvorinom, i drugdje. Izpustit će se iz
vida da su Židovi, nesumnjivo i zbog toga što bijahu prečesto
ako ne izopćenicima, a ono građanima drugoga reda, tražili
filozofsko–socioložka uporišta za drugačiji, bolji svijet.
To je jedan od bitnih razloga da ih ima razmjerno puno među
komunističkim ideolozima, a još više među praktičnim
provoditeljima komunističke revolucije. Ipak, stradavali su pod obtužbom da su
boljševici i onda, kad su objektivno većinom bili na drugoj
strani. Tako se, primjerice, madžarski, Horthvjev bijeli teror,
nakon slamanja boljševičke revolucije Bćle Kuna okrenuo protu
Židovima kao cjelini, zbog točne činjenice da su Židovi bili
većina u revolucionarnom vodstvu pored Kuna i Tibora
Szamuelyja. Taj prepoznatljivi obrazac diskvalifikacije
i diskriminacije previđao je, međutim, da je većina madžarskih
Židova bila uz madžarsko građanstvo, a ne uz boljševičke
revolucionare. Štoviše, madžarska je boljševička vlada (a
trajala je svega 133 dana!) odmah posegla za antijudaističkim
mjerama, pozivajući na iztrjebljenje Židova, jer da ovi ne žele
na frontu. Jedan je plakat pozivao: "Iztrijebite ih, ako
nisu spremni položiti svoj život za svetu stvar diktature
proletarijata!" Be"la Kun je dao nalog, da se opljačka
5.000 poljskih Židova, koji su se pokušali naseliti u Madžarskoj.
Oni su protjerani, a sva je njihova imovina
"konfiscirana". Kasniji će antijudaistički pamfleti
neizostavno prebrojavati i izticati nesrazmjerno velik broj Židova
u komunističkim politbiroima i centralnim komitetima. Ta
neupitna činjenica ipak ne će biti zaprekom, da Židovi i pod
boljševizmom dožive tragediju. Prigodom podjele Poljske,
Moskva i Berlin vodili su računa o broju poljskih Židova, koji
im ima "pripasti". Od njih 3,3 milijuna, dva milijuna
došli su pod Nijemce. S obzirom na to, da su znali kakva ih
sudbina čeka, mnogi su od njih pokušali pobjeći prema iztoku,
pod sovjetsku vlast. Sovjeti su ih ostavili uz samu granicu, na
"ničijoj zemlji", da skapavaju od gladi, žeđi i
hladnoće. Mnogi su pomrli, ostali su se vratili u geto na njemačkoj
strani: NKVD se nije pokazao ništa boljim od Gestapoa. Jewish
Weekly Fonvard će kasnije napisati da je oko 400.000 poljskih
Židova umrlo pri sovjetskim deportacijama, a oko 150.000 preživjelih
ponovno će nakon rata zatražiti poljsko državljanstvo, kako
bi mogli napustiti sovjetski raj. Kao što je Hitler predao Staljinu
protusovjetske političke emigrante, tako je Josif Džugašvili
protjerao njemačke antinaciste, bez obzira na to što su možda
bili Židovi, ili čak članovi njemačke kompartije (KPD). U
doba medenog mjeseca s Hitlerom, Staljin će Nijemcima podkazati
svoje židovske protunožce, ponajprije socijaldemokrate i
trockiste, u okupiranoj Francuzkoj, Belgiji, Nizozemskoj,
Luksemburgu, Danskoj i t.d. Prilično pouzdane će popise imati
zahvaljujući "kadrovskim listama", koje su
Kominternine ekspoziture sastavljale pogotovo nakon 1932. Sličnim
će se sredstvima u borbi protiv "antipartijskih
elemenata" služiti i lokalni komunistički agenti. U tome
se posebno izticala francuzka komunistička partija (PCF), koja
je protivnike javno označavala kao Židove, što je bilo
jednako izručenjem u ruke Himmlerovu aparatu. Ipak, nemalim brojem sovjetskih Židova
Staljin će se poslužiti na način prilično nalik onomu, kojim
su gurnuti u spor s Arapima. Da bi mobilizirao američko židovstvo
u svrhu pritiska na Washington radi otvaranja druge fronte,
Moskva je 1942. utemeljila sovjetsko–židovski antifašistički
komitet pod vodstvom Salomona Michoelsa. Taj je komitet uskoro
postao predstavničtvom sovjetskog židovstva, pa je pokušao
– po drugi put, nakon neuspjela pokušaja tridesetih godina
– stvoriti židovsku državu na Krimu, tražeći to u pismu
Staljinu u veljači 1944. Dok je Staljin iz strateških razloga javno
podupirao taj komitet, njegove su žbirske službe zabrinuto
pratile širenje židovskog utjecaja u umjetničkim, kulturnim i
novinarskim krugovima, poduzimajući korake zanjegovo
suzbijanje. Sustavno se radilo i na razbijanju židovskih
nacionalnih i vjerskih institucija, dok se istodobno javno izražavala
solidarnost sa Židovima izvan SSSR–a. Boljševička
propaganda odbijala je prihvatiti tezu o jedinstvenosti
holocausta, zbog ocjene da bi to stvorilo predočbu o mržnji na
Židove kao jedinomu Hitlerovu motivu napada na SSSR, što bi
moglo podkopati ratne napore i ugroziti djevičanstvo domovinske
vojne. Nakon okončanja rata i odluke OUN o
podjeli Palestine u studenom 1947., za što je Moskva glasovala,
odpale su ograde koje su priječile obračun sa Židovima.
Sredinom prosinca 1947. uhićena je većina članova spomenutoga
komiteta, a godinu kasnije on je i službeno razpušten. Od obtužbi
za cionističku protusovjetsku urotu, početkom 1949. prešlo se
na široko zasnovanu "antikozmopolitsku kampanju".
Slijedili su procesi protu "kozmopolitskim ubojicama",
osude na višegodištnje i višedesetljetne robije, te sustavna
čistka Židova iz sovjetskoga javnog i kulturnog života. Hajka
je vrhunac doživjela 1952., kad je i prekoračila sovjetske
granice, zapljusnuvši i druge iztočnoeuropske komunističke
zemlje. Eklatantan primjer da je suđenje Rudolfu Slanskom i
trinaestorici drugih partijskih dužnostnika u Čehoslovačkoj.
Od četrnaest obtuženih za "trockističko–titoističko–cionističku
terorističku djelatnost", jedanaest je Židova. Slansky i
još desetorica osuđeni su na smrt i smaknuti. Slični su
procesi inscenirani i u drugim zemljama Varšavskog pakta. Nacionalsocijalistički
antijudaizam Bio bi Sizifov posao nabrajati hrpe naslova
i razprava, u kojima se razpravlja o nacionalsocijalističkom
antijudaizmu, njegovim korijenima, provedbi i težkim
posljedicama. Obćenito se drži kako je antijudaizam nuždna
sastavnica nacionalscijalizma, pa većina pisaca tvrdi da je on
jedini Hitlerov autentični prilog nacifašističkoj ideologiji.
Ima i onih, koji se tomu suprotstavljaju i izriču da je
antijudaizam u sklopu nacionalsocijalističke ideologije zapravo
posve akcidentalan. U svojoj poznatoj studiji o Hitleru,
britanski povjestnik AHan Bullock iztiče kako je Hitler
antisemitski (!) naboj i antisemitske fraze već našao gotove.
On ih je samo preuzeo, a njegova se originalnost svodi samo na
to, što je on protusocijalističke i antijudaističke krilatice
znao upotrijebiti za stvaranje masovnog pokreta i dolazak na
vlast. Kao pojava, Hitlerov se antijudaizam
izvorno svakako nije mogao doktrinarno mjeriti s onim, recimo,
Theodora Fritscha, "klasika antijudaizma". Ni govornički
odnosno propagandno, Hitler nije prednjačio u antijudaističkim
tiradama. U svakom slučaju, zaostajao je za vatrenim pozivima
Njemačke pučke stranke (Deutschnationale Volkspartei).
Desetkovano je Nijemstvo tražilo izlaz iz težke situacije, pa
je antijudaizam, koji se postupno stapao s antiboljševizmom,
pogotovo nakon proplamsaja boljševičke revolucije diljem Njemačke,
a napose nakon proglašenja bavarske sovjetske republike, padao
na plodno tlo. Pokušaj boljševičke revolucije u Bavarskoj
vjerojatno je podtakao Hitlerovu mržnju na Židove. Svega
tjedan nakon proglašenja, u sovjetskoj republici od 13. travnja
prevlast imaju komunisti. Na čelu su im ponijemčeni Rusi židovskoga
podrijetla, Max Levien i Eugen Levinć. U nedavno objavljenoj, izvrstnoj i – moro
croatico – prešućivanoj knjizi dr. Ivana Mužića (Hitler i
Izrael. Metafizika suvremene povijesti, Split, 1995.) temeljito
se razpravlja, između ostaloga, i o Hitlerovu antijudaizmu, te
se hrabro odbacuju mnoge od čvrsto uvriježenih predočbi.
Napustivši ranije uvjerenje da razlika između Židova i
arijevaca počiva u različitosti religija, Hitler promiče
misao kako židovstvo nije religiozna nego rasna zajednica. Već
su suvremenici, napominje Mužić, upozorili na to da je
posrijedi njegova svjestna konstrukcija: "Ako bi Židove
uzeo kao konfesiju, onda bi bio obvezan prema njima na
konfesijsku toleranciju, koja je postala općom zasadom državnoga
pravnog poretka. Ako bi ih uzeo kao narod, onda bi imao obveze
prema odredbama mirovnih ugovora o narodnim manjinama. Ako ih
ipak uzme kao rasu, onda nema pravnoga subjekta, koji bi se
mogao pojaviti pred bilo kojim državnim ili međudržavnim
forumom..." (Šćetinec). Kao njemački nacionalist i poganin, koji
je intelektualno i politički stasao na germanskoj mitologiji,
Schopenhauerovoj filozofiji i Wagnerovoj glazbi, Hitler je ipak
uspio uvjeriti znatan broj pristaša, da su i kršćanstvo i
masonerija, i boljševizam i dekadentna moderna umjetnost, samo
sredstva kojima svjetsko židovstvo kani uzpostaviti svoju
vlast. Na prve nacističke proužidovske mjere nije trebalo dugo
čekati: već 1. travnja 1933. proveden je bojkot židovskih
trgovaca. Bio je to, prema nacistima, odgovor na odvratnu
protunjemačku propagandu svjetskoga židovstva. Dvije godine
potom, 15. rujna 1935. na snagu je stupilo tzv. nirnberžko
zakonodavstvo (Zakon o državljanstvu Reicha i Zakon o zaštiti
njemačke krvi i časti). Unatoč povremenim ograničenim izpadima
smeđekošuljaša, do jeseni 1938. progoni Židova u Trećem
Reichu sastojali su se prije svega u njihovu obezpravljivanju i
prisiljavanju na emigraciju (dakako, uz prepuštanje lavovskog
dijela imovine nacistima). Tom "unosnom trgovinom ljudskom
slobodom" (William L. Shirer) upravljao je Ured za
iseljavanje Židova, ustrojen u okviru SS–a. Prekretnicu označava
kristalna noć (Kristallnacht), kad je između 9. i 10.
studenoga 1938., nakon što je dva dana ranije židovski
izbjeglica iz Njemačke u Parizu ustrijelio trećeg tajnika
njemačkog veleposlanstva, "spontano" (u diktatorskim
se sustavima zločini uvijek događaju "spontano"!)
započela hajka na Židove. Ubijeni su desetci, uhićeni desetci
tisuća. Spaljeno je i uništeno dvjestotinjak sinagoga, kao i
stotine trgovina, kuća i stanova. Nakon kristalne noći svijet se uzbunio.
Unatoč tomu, demokratski izabrani vođe demokratskih zemalja
pružali su ruku Ftihreru. Njihova će politika ozbiljno pripomoći
izbijanju Drugoga svjetskog rata. Nedavno su objavljeni dokazi,
da je London za holocaust znao puno ranije nego što se to
mislilo, ali je šutio, kako ne bi Nijemcima odkrio da raspolaže
strojem za dešifriranje tajnih poruka, Enigmom. To, što se
takvom šutnjom doprinijelo smrti neznana broja Židova i nežidova
u nacističkim logorima, ništa nije promijenilo na mitskoj
povijesti, koju u školama učimo, a koja kao da nam hoće
sugerirati da će tragedija Židova u doba nacizma biti bitno
obezčašćena, ako spoznamo da su nekad u burskom ratu
postojali britanski koncentracioni logori, da se istim receptom
London i kasnije služio u Indiji i Južnoj Africi, da su
Francuzi otvorili slične logore nakon španjolskoga građanskog
rata, da su Amerikanci preventivno u logor bacili Japance...
Jer, kako je zapisao David Irving, "povjestničarima je
dopušteno i ono, na što bogovi nemaju pravo: promijeniti
stvari, koje su se već dogodile". Antijudaistički
odjeci u fašističkoj Italiji Za razliku od Hitlerova
nacionalsocijalizma, prvaci i vođe fašističkih pokreta diljem
Europe nisu bili antijudaistički razpoloženi. Talijanski fašizam
sve do sredine tridesetih godina nije bio obilježen
antijudaizmom. Štoviše, Hitlerove su protužidovske mjere
nerijedko nailazile na osudu i iztaknutijih fašističkih dužnostnika,
što nije bilo čudo kad se zna, da je većina talijanskih Židova
bila asimilirana i da je dijelila sudbinu Italije i u najtežim
trenutcima. Desetci tisuća Židova vojevali su pod talijanskom
zastavom u Prvome svjetskom i u etiopskom ratu. Bilo ih je dosta
na visokim vojnim i stranačkim dužnostima. Stoga su fašistički
protužidovski iztupi bili prilično rijedki. Farinaccijevo
divljenje nacističkoj Njemačkoj malo tko je uzimao ozbiljno.
Antijudaističke tirade Televisija Interlandija i Giovannija
Preziosija (koje, prema Renzu de Feliceu, potječu od njegova
posjeta Americi, 1905., kad je stekao dojam da su za težkoće
talijanskih useljenika krivi njujoržki Židovi) u prvo su
vrijeme ostajale na razini izpada. Nitko se nije obazirao ni na
protokolarni hommage Hitleru u režiji novoga partijskog
sekretara, Achillea Staracea. I Mussolini je odklanjao Hitlera od
antijudaističkih mjera. Kad su se 1934. zbog umorstva
austrijskoga kancelara Dolfussa zaoštrili odnosi dviju zemalja
(a Duce odlučio zazveckati oružjem na Brenneru), u Mussoliniju
se ponovno razplamsala stara mržnja na Nijemce. Bila je to
prigoda da se i ideoložki naglašenije ogradi od Hitlera.
Privatno je govorio da Führera prezire (neki kažu, da se u
tome krila ljubomora i zavist), da je nacionalsocijalizam obična
barbarska autokracija, dok je fašizam plemenita ideologija,
koja priznaje prava pojedinca. Vrijeđali su ga
nacionalsocijalistički tekstovi, u kojima se upozoravalo na Židove
među visokim fašističkim dužnostnicima, pa se prigodom
susreta s Hitlerom okomio na nacističku rasnu doktrinu. Časopis Critica fascista izricao je
rasizam kao najveću prijetnju novoj fašističkoj uljudbi, a čitav
je jedan broj Antieurope posvećen razkrinkavanju rasizma kao
neznanstvenog pogleda na svijet. I protužidovski razpoloženi
intelektualci među fašistima u to su vrijeme ponavljali kako
je rasizam budalaština. Preziosi je, štoviše, tvrdio kako bi
Rosenberg mogao biti Židovom, a i Hitler je "očito križanac".
Međutim, kad je sredinom tridesetih godina, nakon etiopskoga
pohoda i sankcija, Mussolini od mrzitelja Nijemaca
("barbara sa Sjevera") evoluirao u prijatelja Njemačke
(što je prije posljedica vješte njemačke politike i
Mussolinijevih promašaja, negoli izkrena promjena u Duceovu mišljenju),
antijudaistička je kampanja dobila i njegovu podporu. To se
naročito jasno vidi od 1936. Osim tješnjega povezivanja s Hitlerom,
sudjelovanja u španjolskome građanskom ratu i bučnoga povlačenja
iz Društva naroda, te podpisivanja Antikominternskoga pakta, na
promjenu talijanske "rasne politike" utjecao je
etiopski rat. Da bi imala pravo svoju "misiju" zvati
"civilizatorskom", fašistička je Italija obojene
morala proglasiti podljudima. Antropolog Lidio Capriani je, doduše,
držao kako je rasna doktrina imanentna fašizmu, te stoga
postoji od njegovih početaka. Capriani je tvrdio kako je
etiopsko domorodačko pučanstvo "neodklonjivo mentalno
inferiorno" (pa mu ni škole nisu potrebne, jer na to upućuje
"mjerenje njihovih lubanja"). Rasna "nečistoća"
i spolni odnosi među pripadnicima različitih rasa kažnjavani
su višegodištnjim slanjem u koncentracijske logore. Židovi
Mussoliniju u prvi mah nisu predstavljali posebnu prijetnju, bar
ne dotle dok se Duce nije teatralno proglasio zaštitnikom
islama i odlučio se staviti u ulogu arabskoga skrbnika. Tada je
došlo do stanovita zaokreta. Ipak, rasizam odnosno antijudaizam
u fašističkoj Italiji nikad nije dosegao one razmjere, koje je
poprimio u nacističkoj Njemačkoj. Rasistički su zakoni
doneseni, ali su se najčešće mogli nekako zaobići. Uglavnom
zlatom. A kad je ipak dolazilo do primjene, njihovi su
primjenjivači nakon rata pošteđeni. Talijanske se fašiste štedjelo ne zbog
njihove čovjekoljubivosti (kako bi, u svojim pamfletima protu
NDH htjeli i tobože hrvatski tobožnji "antifašisti"),
nego zbog političkog oportunizma, zbog brodovlja i ravnovjesja
snaga, zbog psihološkog utjecaja, koju ima činjenica da se
središte jedne svjetske religije nalazi u Rimu, i zbog niza
drugih razloga. Nu, time je postalo moguće da Vittorio Emanuele
di Savoia krajem travnja 1995. izjavi kako se nema zašto izpričavati,
iako je njegov djed, talijanski kralj Vittorio Emanuele III.
svojedobno podpisao rasističke zakone. Nisu oni bili strašni,
reče unuk. Pa i Mussolinijeva unuka, Alessandra Mussolini,
postavši zastupnicom u talijanskome parlamentu, iztiče (kako
zagrebački Novi vjesnik prenosi 10. svibnja 1992.) da ne osjeća
teret svog prezimena. Naprotiv, time se – "samo
ponosi!" Ona ne želi obnovu fašizma, ali je sokoli to što
su je ljudi "izabrali zbog imena". Pripovijeda:
"Vidjela sam ljude kako su plakali, vidjela sam stare kako
se sjećaju prošlosti i plaču. Vidjela sam svoju prednost.
Jedna mi je žena rekla: 50 godina te čekamo." "Antifašisti" su to uglavnom odšutjeli. Somalijci, Etiopljani, Slovenci i Hrvati nisu oni, koji bi mogli nekoga proskribirati... AUTORITARNI SU VOĐE FASCINIRALI DEMOKRATSKI ZAPAD Sredinom prve polovice XX. stoljeća nije nastupila samo kriza političkoga sustava nametnuta mirovnim ugovorima u Versaillesu, nego i kriza duha, koji je obilježavao razdoblje parlamentarne demokracije. S jedne strane boljševizam, a s druge strane fašizam i nacionalsocijalizam temeljito su nagrizali liberalnodemokratsko poimanje družtvenog ustrojstva. Dubinu političke krize povećavala je gospodarska nestabilnost i velika svjetska gospodarska kriza. Churchill se pohvalno izražavao o Mussoliniju kao "velikom zakonodavcu" Iako je nesumnjivo odigrao veliku ulogu, nije samo strah od boljševičkoga terora činio fašizam privlačnim. Jednako zastrašujuća bila je činjenica da je komunizam donosio razpad tradicionalnih vrijednosti. Prijetio je privatnom vlasničtvu, obitelji, religiji i Crkvi. Naciju je proglasio prevladanom, a državu osudio na smrt. Toj apokaliptičnoj slici svijeta krhka se i kompromitirana parlamentarna demokracija nije mogla suprotstaviti. Ona se doimala anemičnom, a hrpe tajnih i nemoralnih međudržavnih ugovora, odkrivenih po okončanju svjetskog rata, oduzele su joj zavodljivost nedužnosti i idealizma. Kad je povrh svega došao slom burzi i milijunska nezaposlenost, sve je govorilo, da Družtvo naroda, sustav kolektivne sigurnosti i liberalističko načelo laissez faire-laissez passer ne omogućuju slobodu i ravnopravnost ni u vladajućim velesilama, a kamoli u državama, koje su dodatno stenjale pod teretom ratnih reparacija. Od fascinacije stegom nedostajao je samo korak do fascinacije neslobodom. Andre Gideje u listopadu 1931. u svome dnevniku pisao: "Ideja o slobodi kakvoj nas uče, čini mi se do krajnosti lažnom i zlom. I ako odobravam sovjetsku stegu, moram također odobriti i fašističku disciplinu. Sve čvršće vjerujem da ta ideja o slobodi nije ništa doli podmetanje. Volio bih biti siguran kako bih isto mislio i da sam nisam slobodan – ja, koji slobodu svoga mišljenja cijenim više od svega; ali isto tako sve čvršće vjerujem kako čovjek bez stege ne može učiniti ništa vrijedno, i da su veoma rijetki ljudi kadri pronaći tu stegu u sebi". Gideova ideoložka lutanja činila bi ga nepouzdanim svjedokom. Nu, nije on bio usamljen. George Bernard Shaw također se divio "nadahnutoj preciznosti", kojom je Duce "razobličio slobodu kao natruli leš", dodajući kako je "irelevantno i glupavo odbijati priznanje il Duceove diktature samo zato što ona nije uzpostavljena bez uobičajenih podlosti". Svoju naklonost prema Mussoliniju Shaw je objašnjavao "njegovim raztakanjem truloga kapitalizma. Drugi su se vodili antikomunizmom, treći Mussolinijevom drzkošću. Dug je niz zapadnoeuropskih intelektualaca i političara, koji su bili fascinirani Mussolinijem, njegovom spretnošću, njegovom demagogijom i njegovim uspjesima. Mnogi nisu mogli ostati ravnodušni na misao, koja se u jednoj Mussolinijevoj biografiji ovako stavlja u usta fašističkom diktatoru: "Referendum, narodno izjašnjavanje, izvrstno je sredstvo kad se radi o tomu da se nađe najprikladnije mjesto za seoski bunar, ali kad na kocki stoje najviši interesi jednoga naroda, i ultrademokratski se režimi veoma čuvaju toga, da odluku podvrgnu sudu naroda"... Odjeci fašizma u Englezkoj i Francuzkoj Francuzko-talijansko hrvanje oko sjeverne Afrike i prevlasti u Sredozemlju, koje je za posljedicu imalo talijanski poraz, nesumnjivo je u velikoj mjeri pridonijelo stasanju Benita Mussolinija. To je bila jedna od najslabijih točaka svjetskog poredka, oličena u Družtvu naroda: tradicionalno protufrancuzka Italija razdvajala je Pariz od njegovih saveznika na europskom Iztoku i Jugoiztoku. U isto je vrijeme i samo naizgled paradoksalno fašistička Italija bila najjačim francuzkim adutom u borbi protu jačanju Njemačke, tj. u borbi za očuvanje polufašističke Austrije. Salvador Dali bio je oduševljen "Hitlerovom nadrealističnom dušom" (Dalijeva slika: Preobražaj lica Adolfa Hitlera u pejzaž na mjesečini s pratnjom (Tozelijeva serenada) U Francuzkoj je uvijek bilo utjecajnih skupina nesklonih demokraciji. Bez velika se pretjerivanja može kazati kako mnoge ideje, koje su svoju primjenu našle u fašizmu i nacionalsocijalizmu, korijene imaju u francuzkoj duhovnoj baštini. Bez Sorela, Gobineaua i Le Bona, ni fašizam ni nacionalsocijalizam ne bi bili ono što su bili. Antijudaizam je tamo imao duboke korijene, a poznata afera Dreyfuss pomogla je stvaranju autohtonoga pokreta nazvanog Action Frangaise. Pod vodstvom Charlesa Maurrasa taj će se pokret okomiti na tekovine francuzke revolucije, promicati restauraciju monarhije i uvođenje korporativnog ustrojstva države. Georges Valois ne će puno pogriješiti kad izjavi kako je "Action Frangaise bila kolijevkom fašizma". Egzaltirani francuzki nacionalizam poprimao je obrise protunjemačkog šovinizma, a to je u najvećoj mjeri priječilo duhovno bratstvo Francuzke akcije i NSDAP–a. Dakako, Maurrasu su se divili Marcel Proust, Auguste Rodin, već spomenuti Gide, Guillaume Apollinaire i Anatole France. Kasniji ljevičar Andre Malraux pisao je 1923. oduševljeni predgovor Maurassovu pamfletu, hvaleći ga kao intelektualnog diva današnjice. I doista, nakon što ga Blumova vlada pritvori (i tako razplamsa stalno prisutni antijudaizam u francuzkoj javnosti), Maurras će 1938. postati članom Francuzke akademije. Uz Action Frangaise, koja unatoč brojnim sličnostima, svakako ne spada u fašističke pokrete, sredinom dvadesetih godina u Francuzkoj nastaje Valoisov otvoreno fašistički pokret Le Faisceau. Nu, nekima ni on ne će biti dovoljno radikalan. Njegov odpadnik Marcel Bicard, oduševljeni oponašatelj Mussolinija i Hitlera, u studenomu 1933. utemeljuje Le Parti Fasciste, francuzku Fašističku stranku, a Jean Revnaud osniva Solidarite Frangaise. Jacques Doriot će 1936. položiti temelje profašističkoj Francuzkoj pučkoj stranci (Parti Populaire Frangaise), a Marcel Deat Rassemblement Nationale Populaire. Drieu La Rochelle će, doduše, kasnije uztvrditi kako u Francuzkoj stvarno nikad nije bilo fašizma, nego su se neke francuzke skupine kitile tim imenom iz prkosa, primivši ga kao izazov iz usta protivnika, "sve one demokratske, antifašističke klike". Makar članstvo tih stranaka nikad nije bilo preveliko (najviše je, oko 250.000 ljudi, okupljala PPF), ne će biti daje to čitava istina. Razcjepkanost na više stranaka i strančica i nedostatak jednoga karizmatskog prvaka tomu je nesumnjivo doprinio. Ali, da nije dominirao u zemljama ljutih suparnika, Italiji i Njemačkoj, fašizam i nacionalsocijalizam nesumnjivo bi našli više pristaša i na francuzkom tlu. Točnije, tamošnja je kriza demokracije bila tako snažna, a intelektualci tako skloni neortodoksnim promišljanjima družtvovnih procesa, da bi autohtoni protudemokratski pokreti igrali znatno veću ulogu, da nacionalni interesi nisu silili na okupljanje oko drugih, neideoložkih ili bar manje ideologiziranih ciljeva. Time se nesumnjivo može objasniti i podpora, koju je kasnije imala Petainova vlada. Francois Mauriac, Daniel Halćvy, Paul Claudel i Roger Martin du Gard zahvaljivali su maršalu na spašavanju nacije. Jean Cocteau je počeo pisati na njemačkom, a Petainovu su vladu priznale tridesetdvije države (među njima SAD, SSSR i Sveta Stolica). Rooseveltove simpatije za Vichy Churchillu će zadati mnogo sijedih. Francuzko poigravanje mogućnošću uvođenja SSSR–a u europsku politiku nailazilo je na negodovanje ne samo u Njemačkoj ili Italiji, nego i u samoj Francuzkoj. Da su Britanci, koji krajem dvadesetih godina umalo ne zaratiše sa Sovjetima, na spomen takvih zamisli Quai d'Orsaya podizali obrve, ne treba ni govoriti. Nu, nije samo francuzki sustav savezničtava, stvoren poratnim mirovnim ugovorima, za reakciju imao jačanje fašizma i nacionalsocijalizma i, ne na posljednjem mjestu, njihovo približavanje. Bez englezke politike na kontinentu ne bi bilo moguće takvo jačanje nacističke Njemačke. Bilo bi krivo englezku ulogu u tome tumačiti kakvim ideoložkim razlozima. Radilo se jednostavno o nastavku tradicionalne politike ravnovjesja sila. Europska fronta protu Njemačkoj išla bi ne u prilog Londonu, nego u prilog Parizu. I zato je London stalno ponavljao fraze o anglofrancuzkom prijateljstvu, istodobno pružajući pipke prema Rimu i Berlinu i kušajući izigrati jednoga protu drugomu, a ujedno oboje protu Francuzkoj. Takva je strategija nesumnjivo pridonijela tolerantnu odnosu prema fašizmu kao ideoložkome ruhu odlučujućih čimbenika talijanske politike. Tako je Ramsav MacDonald Mussoliniju pisao srdačna pisma. Winston S. Churchill ga je nazivao "najvećim živućim zakonodavcem" i privlačio podsjećanjem na simbiozu Velike Britanije i Italije. Britanski ministar vanjskih poslova, Austen Chamberlain, slao mu je fotografije s posvetom, a njegova supruga, Lady Chamberlain zatražila je od Mussolinija značku fašističke stranke, te je pred fotoreporterima prikvačila za haljinu. Baš kao Rudvard Kipling, i William Randolph Hearst divio se "zapanjujućim sposobnostima" toga "čudesnog čovjeka". Lord Rothermere mu se zahvaljivao na uslugama, koje je učinio čovječanstvu. Sir Walter Runciman veličao je Mussolinija kao novog Napoleona, koji je zdravom uporabom batine i ricinusova ulja svoju zemlju doveo u red. Lord Inchcape je u The Timesu izticao kako Velikoj Britaniji i Francuskoj treba jedan takav vođa. Dok je Scotland Yard svesrdno pomagao Mussoliniju da ustanovi neprijatelje svoga režima ne samo u Italiji, nego i u Englezkoj, stanari dvadesetak tisuća englezkih (uz nešto američkih) vila i ljetnikovaca u okolici Firenze, pjevali su ditirambe Duceu i maštali o izpijanju popodnevnog čaja s njim. Loyd George i Bernard Shaw u fašizmu su gledali velik i vrijedan sustav. H. G. Wells je hvalio fašizam kao vrijednu zamjenu za parlmanetarne metode vladavine. Englezki veleposlanik u Rimu, Ronald Graham, nije previđao opasnosti, koje bi fašizam mogao donijeti, ali je vjerovao kako njegove pozitivne strane daleko nadmašuju negativne. Churchill, koji je obilazio Italiju u vrijeme najgorih eksplozija nasilja i bezzakonja, i dalje je tvrdio kako fašizam stoji na strani reda i zakona. Na njegove pohvale, fašistički je tisak uzvraćao slavopojkama. Stoga anglofrancuzki pristanak na talijansku agresiju na Etiopiju zapravo i nije bio neobičan. Pierre Laval i Samuel Hoare velikodušno su nudili Rimu polovicu Etiopije (i zbog toga, doduše, kasnije bili prisiljeni odstupiti). T. S. Eliot, Evelyn Waugh i Amerikanac Ezra Pound u španjolskome su građanskom ratu stali na Francovu stranu. W. B. Yeats i G. B. Shaw također su hvalili fašistička postignuća. Sazrele su prilike za političko organiziranje. Sir Oswald Mosley je 1930. istupio iz vlade, a godinu kasnije i iz Laburističke stranke, te osnovao svoju,Novu partiju. Programom stranke proglašen je Mosleyev članak iz prosinca 1930., u kojem se iztiče kako se s gospodarskom krizom ne može uspješno suočiti parlamentarni stroj iz XIX. stoljeća. Potrebna je vlada uzkoga kruga izabranih, privremena diktatura (diktatura izvorno i podrazumijeva privremenost!). Riječ je o izvanrednoj politici za izvanredno vrijeme. O fundamentalnim, načelnim stvarima razprava se može nastaviti kasnije. Iz Nove stranke nastat će 1932. Britanski savez fašista (BUF). Pozivanje na talijanski uzor i preuzimanje tuđeg imena Moslevu će se težko osvetiti: iako će među intelektualcima njegove ideje naći puno pristaša, formalno će članstvo ostati malobrojno. Sir Mosley je primao novčanu pomoć iz Italije. Prema Dinu Grandiju, ona je iznosila oko 60.000 tadašnjih funti. Po Hitlerovu dolazku na vlast, BUF se okreće Njemačkoj. Pozdravlja obračun s Rohmom i tako gubi niz iztaknutih konzervativnih pristaša. Iako otklanja rasistički nauk (jer je Carstvo sazdano od množtva rasa), Mosley je zdušno uz Hitlerove protužidovske mjere: "Svojedobno smo protiv Njemačke bili svoju, britansku bitku. Ali, ne ćemo opet ratovati protiv Njemačke, vodeći židovsku bitku!" Pomodarski intelektualistički fllofašizam Kad se imaju na umu razmjeri kolaboracije u Francuzkoj, kao i činjenica da su Britanci na okupiranom otočju Guernsey bili lojalniji Trećem Reichu čak i više od žitelja okupiranih zemalja na kontinentu, postavlja se pitanje, do koje su mjere saveznici surađivali (kolaborirali) s fašizmom i nacionalsocijalizmom. Do koje je mjere i od kolikog je utjecaja bila predratna, intelektualna, propagandna, psihološka kolaboracija, koja je započela raztakanjem demokratskih postulata, a kulminirala u Münchenu 1938.? Do koje je, pak, mjere sezala ratna popustljivost, trpljenje, pripravnost na separatni mir, pa i otvorena, makar ograničena suradnja? Pravu istinu bit će težko utvrditi. Ipak, čini se kako to ima neke veze, primjerice, s činjenicom da je Duce na brzu ruku izgubio glavu. Ujesen 1997. njemački je povjestnik Karl Heinz Schickel objavio spektakularni prijepis telefonskog razgovora između američkog predsjednika Roosevelta i britanskog premijera Churchilla, vođen 29. srpnja 1943. Roosevelt je držao kako je najbolje da Mussolini umre prije bilo kakvoga sudskoga procesa ("if Mussolini died before such a trial could take place"), i to dok je još u talijanskim rukama. Duce je bio osuđen u grob ponijeti mnoge tajne. Skorzenyjeva akcija samo je odgodila izvršenje osude. Cui prodest? Komu je to koristilo? Pored geopolitičkih i tradicionalnih razloga, koji su utjecali na simpatije, što ih je fašizam ubirao u Velikoj Britaniji, na to je znatno utjecao i drugi, već spominjani čimbenik, koji je i u Francuzkoj imao veliku ulogu: strah od komunizma. Ne krijući da je jasno na kojoj su strani njegove simpatije, kad je posrijedi borba između fašizma i komunizma, Winston S. Churchill duhovito je i točno primijetio kako je fašizam ružno čedo komunizma. Britanski prvi ministar svakako nije bio usamljen među onima, koji bi se u izboru između nakazna oca i ružnog čeda odlučili za potonjega. Treći nezanemarivi element predstavljaju uspjesi, koje je na družtvenom planu fašizam ostvario. Cijenu, koja je pritom plaćena, većina je previđala. Radno mjesto i solidna nadnica prosječnog su radnika zanimali puno više od spaljivanja hrvatskih knjiga ili rušenja etiopskih hramova. Gospodarska ja stabilizacija imala impresivne psihološke učinke. Kao što je slabosti demokracije trebalo suprotstaviti fašistički kult snage, tako je komunističkoj infiltraciji u sindikate trebalo parirati korporativnim sustavom. Pod budnim okom države, korporacije su imale omogućiti sporazumijevanje poslodavaca i radnika, te s jedne strane ukloniti bjesomučno izkorištavanje radne snage u novoj industrijskoj revoluciji u zapadnim kapitalističkim državama, a s druge strane onemogućiti komunističku revoluciju. I četvrto, ono iracionalno (ili naizgled racionalno), plijenilo je tisuće i tisuće izvan Italije i kasnijega Trećeg Reicha. Izvrstnu ilustraciju pruža pozornost, koju je Hitleru posvetio jedan Salvador Dali. On je 1934. izjavio kako je Hitlerova nadrealistička osobnost jednako sjajna kao ona markiza de Sadea ili Lautreamonta. Nu, taj iracionalni element nije plijenio samo umjetnike, osobenjake, ekscentrike, nalazio je on put do širih krugova. Fašizmu i nacionalsocijalizmu zajednički je mit o junačtvu i ratničtvu. Nije slučajno da su Fašistička stranka u Italiji, NSDAP u Njemačkoj, Britanski savez fašista Sir Oswalda Mosleya ili, recimo, Faisceau egzotičnoga Georgesa Valoisa, odpadnika od Action Francaise, prvotno okupljali bivše vojnike. Vojničke pjesme, mimohodi, barjaci i ratnička ikonografija mistično je djelovala na preživjele iz rovova 1914.-1918. I kao što kult snage najsnažnije djeluje na slabiće, tako su veteranima pristupali novi naraštaji razočaranih, nezaposlenih ili slabo zaposlenih, zaboravljenih i poniženih. Intelektualci među njima bili su pandan salonskim komunistima: uglavnome pozeri, koji su ideoložka prepucavanja doživljavali kao novu, napetu družtvenu igru. Kad piše o krugovima, koji su poduprli fašizam, Alaster II a mi II on s pravom razlikuje najmanje tri kategorije intelektualaca. Prvu čine nacionalisti, tj. oni koji su nacionalne interese stavljali na prvo mjesto, a fašizam im se činio pogodnim sredstvom za obranu od opasnosti, koje su vidjeli u komunizmu i demokraciji. Na drugom su mjestu bili antikomunisti, a tek na trećem pravi antidemokrati, tj. oni, koji su htjeli revolucionarnu i autoritarnu državu, pa su – u krajnjoj liniji – više simpatizirali sa Staljinom, nego sa zapadnim demokracijama. Ta je treća skupina, prema Hamiltonu, dala prave, nepatvorene fašiste, poput Malapartea ili Drieua La Rochellea. Taj "fašizam intelektualaca" imao je svoje korijene "u čistom buntovništvu, u anarhističkoj pobuni protiv ustanovljenog poredka". Futurizam u Italiji, ekspresionizam u Njemačkoj, a vorticizam u Englezkoj predstavljali su idealnu podlogu za stasanje antidemokratskih ideologija. Spomenuti Malapartea, znači nuždno se sjetiti jedne izmišljene priče o "zdjeli s dvadeset kilograma ljudskih očiju" na radnome stolu dr. Ante Pavelića. Po toj će monstruoznoj izmišljotini dobar dio svijeta dugo prepoznavati Hrvatsku. A pisac te monstrouzne bajke je talijanski pisac i pustolov Curt Erich Suckert. Kad su ga 1925. obtužili da je poljski Židov, promijenio je ime i postao Curzio Malaparte. Ostavši uvijek protuhom, taj izprva pravovjerni fašist, a potom komunistički renegat, tako je, na žalost, ušao i u hrvatsku političku povijest. To što je kasnije priznao da je izmišljotinom o ljudskim očima htio samo šokirati publiku (jer se to zdjelom ribizla ne može postići!), Hrvatima je od male koristi. Laž se utvrdila istinom. JESU LI FAŠIZAM I NACIONALSOCIJALIZAM
EKSPANZIONISTIČKI? Prije nekih napomena o odjecima europskih
ideoložkih prijepora i sukoba u Hrvatskoj, koristno je ukratko
razmotriti korijene i razvoj neboljševičkih diktatura u drugim
europskim zemljama. Oni se uobičajeno nazivaju totalitarnima i
poistovjećuju s fašizmom i nacionalsocijalizmom, iako – kao
što je upozoreno na početku ove razprave – između fašizma
i nacionalsocijalizma postoje krupne razlike, a jedva da ima
pisaca, koji drže do sebe, koji će u ozbiljnoj razpravi fašističku
Italiju nazvati totalitarnom državom.
Naslovna stranica poznate Nolteove knjige Premda se volio razmetati frazom o
totalitarizmu, Mussolini se, iztiče H. Arendt, zadovoljio
uzpostavom jednostranačke diktature, kakva je u doba između
dva svjetska rata, uostalom, procvjetala u Rumunjskoj, Poljskoj,
baltičkim državama, Madžarskoj, Portugalu i Francovoj Španjolskoj.
Nedemokratski i protudemokratski pokreti u tim zemljama najčešće
su svoje korijene imali u sličnim uzrocima, zahvaljujući
kojima je u Italiji pobijedio Mussolini, a u Njemačkoj Hitler.
Zato se ti pokreti mogu držati autohtonima. I u slučajevima
kad se donekle osjećao talijanski odnosno njemački utjecaj,
njih su presudno oblikovale unutarnje nacionalne i državne
prilike. Tako je, primjerice, u rujnu 1923. španjolski
general Miguel Primo de Rivera državnim udarom uz kraljevu
podporu odgovorio na širenje anarhističkog pokreta i jačanje
katalonskih separatista. Jugoslavenski pseudoparlamentarizam
zamijenjen je 6. siječnja 1929. otvorenom diktaturom Aleksandra
Karađorđevića. Iako je Aleksandar pokazivao simpatije prema
fašizmu, a izgleda da je potajno pregovarao i s nacistima,
njegova diktatura nije bila ideoložke naravi: njezin smisao i
njezina svrha bilo je potiskivanje hrvatskog (a onda i
crnogorskoga odnosno makedonskog) odpora protu unitarizaciji i
velikosrbskom značaju Jugoslavije. Objektivno, i Milan
Stojadinović je u drugoj polovici tridesetih posegao za fašističkom
ikonografijom uglavnom radi jačanja Jugoslavije i osiguranja
srbske prevlasti u njoj. Nešto drugačija je bila situacija u
Poljskoj ili, primjerice, u Portugalu. Liberalni poljski ustav
iz 1919. pripomagao je pulveriziranju političkog života i
stranačkim prepucavanjima. Kaotične prilike, koje su
kulminirale ubojstvom predsjednika Gabriela Narutowicza 1922.,
podtakle su utemeljitelja nove poljske države, generala Jozefa
Pilsudskog da u svibnju 1926. maršem na Varšavu, uz cijenu od
tristotinjak mrtvih, zavede "moralnu diktaturu", koja
ima "ozdraviti" njegovu zemlju. U istome mjesecu iste
godine portugalska je vojska izvršila državni udar iz sličnih
pobuda, a na čelo države dolazi Antonio de Oliveira Salazar. Fašizam
kao "oblik talijanstva" U uzporedbi s Mussolinijem, Hitler se, kaže
Nolte, "više borio protu umišljenomu, nego protu stvarnom
neprijatelju". Novoutemeljeni fašistički pokret iz njemačke
je perspektive bio smatran ljevičarskim. Središtnji nacistički
list, Volkischer Beobachter marš na Rim podcjenjivački je
nazvao "djelom slobodnih zidara", a u samim je
vrhovima Hitleru blizke njemačke desnice (Ludendorff, Niekisch,
Otto Strasser) postojala jaka odbojnost prema Italiji i fašizmu. Slično je bilo i na drugoj strani.
"Viđen iz Rima", primjećuje Mack Smith,
"nacionalsocijalizam je pokazivao znakove da nije dijete fašizma,
niti čak njegov brat, nego možda nešto posve različito, nešto
mistično teutonsko, te je Mussolini povremeno aludirao da između
dvaju režima možda nema ničeg zajedničkog osim površnih sličnosti".
Ipak se trsio Hileru dati savjete, upozoriti ga na opasnosti od
antisemitizma (tj. antijudaizma) i predočiti mu prednosti
korporativnog sustava pri organizaciji radničkih sindikata. Od
mrzitelja Teutonaca, protiv kojih je zbog Austrije bio spreman
zametnuti rat, od početka 1936. pretvara se u njemački
prirepak. Duboko pati zbog Anschlussa i njemačke akcije u Čehoslovačkoj.
Zna da iztaknuti nacisti s omalovažavanjem govore o fašističkoj
doktrini i, još gore, o talijanskoj vojničkoj spremnosti i
junačtvu. Stoga iztiče razlike između fašizma i
nacionalsocijalizma, ponajprije odklanjajući
Hitlerovo poganstvo. Nekad antiklerikalan, pa i
protukatolički, Mussolini postaje nešto tolerantniji prema
Crkvi. I kad se izruguje Papi, ne previđa koliko za Italiju znači
to, što je srce kršćanstva u Rimu. Gottfried Neesseje 1938.
tvrdio kako su nepremostive razlike između
Mussolinijeve "etičke države"
i Hitlerove "ideoložke države". Goebbels
je u dnevniku predbacio fašizmu da se, za razliku od
nacionalsocijalizma, zadržava samo na površini stvari.
Mussolini je toliko vezan za svoj talijanski narod da nije ono
što su Hitler i Staljin: svjetski revolucionari i buntovnici. Fuhrer je, međutim, osobno bio
impresioniran Mussolinijem. Počeo je oponašati i fašistički
pozdrav, prvi put pozdravivši uzdignutom rukom na prvome
saveznom stranačkom kongresu u Weimaru, srpnja 1926. Poštovanje
i privrženost Duceu trajno će obilježiti njegov život. Ipak,
osim osobnog odnosa prema Mussoliniju, Hitler je vodio računa o
političkom objektivitetu: unatoč svim razlikama između dviju
ideologija, on je i u najkritičnijim trenutcima bio svjestan da
će samo fašistička Italija stupati uz Njemačku. Svaka druga
iz geopolitičkih će razloga biti protiv Reicha. Hitlerova
okolina prema Duceu nije imala toliko obzira. Zanimljivo je uzporediti kako su se Hitler
i Mussolini odnosili prema svojim oponašateljima i
sljedbenicima u drugim zemljama, koje nisu – poput Britanije
ili Francuzke – bile izravno suprotstavljene Njemačkoj
odnosno Italiji. Kad se nisu mogle koristiti kao sredstvo za
ucjenjivanje drugih država i vlada, takve su skupine i bez
obzira na svoju snagu, u Berlinu i Rimu smatrane marginalnima.
Ako im se kakva važnost i pridavala, onda to nipošto nije bilo
iz ideoložkih, nego iz političkih, oportunističkih razloga, u
sklopu taktike diplomatskih pregovora i pritisaka. Hitler se s jedva skrivenim prijezirom
odnosio prema svojim epigonima. Kao što piše David Irving, on
je svoju povijestnu pojavu i svoj dolazak na vlast smatrao
jedinstvenim i neponovljivim. Stoga je podcjenjivao sve oponašatelje,
zadržavši stanoviti respekt tek prema Belgijancu Leonu
Degrelleu. Kod Mussolinija je situcija nešto složenija.
Ne može se dati sasvim jednoznačan odgovor na pitanje, je li
Duce težio za ekspanzijom fašističke ideologije. Sredinom
dvadesetih godina utemeljio je, doduše, poseban ured za
novinstvo, koji je trebao sve činiti za promicanje talijanskog
fašizma u inozemstvu, a sa zadovoljstvom je primao vijesti kako
fašistički pokreti djeluju u Japanu, Njemačkoj, Portugalu,
Rusiji, pa čak i u Englezkoj, gdje ima, navodno, 150.000
djelatnih fašista. Radovao se životnosti fašizma i njegovoj
revolucionarnosti (koja nadmašuje boljševičku!), zahvaljujući
čemu će uskoro zahvatiti veći dio Europe. Svjestan da je fašizam
jedina roba koju Italija ima u izobilju (Mack Smith), Mussolini
od 1930. počinje razglabati o njegovoj univerzalnoj
primjenjivosti i o tome da fašizam ima poslužiti krajnjem
cilju: ekspanziji talijanske kulture, koja je zaslužila
odgajati ostatak svijeta. Veliko je fašističko vijeće širenje fašizma
u svijetu početkom 1933. proglasilo službenom politikom, a
Talijanska je enciklopedija slavodobitno bilježila kako postoje
pokušaji kopiranja fašizma u Brazilu, Portugalu, Grčkoj,
Poljskoj i Rumunjskoj, dok u tridesetdevet drugih država fašističke
stranke iz dana u dan jačaju. Ima, međutim, i drugačijih,
oprečnih svjedočenja, pa se valja pitati, je li se parolama o
širenju fašizma htjelo naglasiti pokroviteljstvo nad
Dolfussovom Austrijom i bar propagandno (u najmanju ruku iz
unutarnjopolitičkih razloga), stvoriti privid presudnoga
talijanskog utjecaja u Europi? I kasnije, pred sam svjetski rat, nakon
jednog razgovora s Mussolinijem, Politikinje novinar Predrag
Milojević podsjetio kako je Duce Emilu Ludwigu priznao da fašizam
ne predstavlja dorađen ideoložki sustav, koji bi aspirirao na
trajnost, izjavivši: "Fašizam – to sam ipak samo
ja". Stoga se očito ne može odbaciti predpostavka, da je
parolama o svjetskoj fašističkoj revoluciji htio parirati
Hitleru i njegovu nordijskom nacionalsocijalizmu, kao i boljševičkoj
ekspanziji, demonstriranoj ne samo u krilaticama opermanentnoj
revoluciji, nego i u španjolskome građanskom ratu, te u galami
komunističkih stranaka u pučkofrontaškim redovima. U svakom slučaju, ništa se stvarno, ništa
ozbiljno nije poradilo na ideoložkoj ekspanziji. Milijuni
poslani talijanskoj manjini u prekomorskim zemljama imali su
talijansku nacionalnu, a tek uzgredno i periferno fašističku
potku. U već spominjanoj, autoriziranoj biografiji iz pera M.
Sarfatti, na iztaknutu se mjestu citira Mussolinijeva misao:
"Fašizam je jedan tipično talijanski proizvod, baš kao
stoje boljševizam tipično ruski; ni jedan ni drugi ne daju se
presaditi, mogu bujati samo u zemlji svoga nastanka". Zato
fašizam nije "roba za izvoz", on je samo i jedino
"oblik talijanstva", i to baš onaj oblik, koji
Italiju ima dovesti na vodeće mjesto u Europi i svijetu. U tom
svjetlu on primarno nije stranka, ni politički pokret: "Fašizam
je u prvom redu religija", religija talijanstva. Zato on,
po sudu njegova tvorca, i nije ideologija: "Fašizam nije
omžarnica teoretskih doktrina, jer svakije sustav varka, a
svaka teorija tamnica". Uz dlaku Briandovoj federativnoj
Europi, Duce je potakao osnivanje lista Antieuropa, koji se
trebao zalagati za odpor protu demokraciji i svjetsko širenje
fašizma. Nu, radilo se o inatu, baš kao što je inat bio
osnivanje međunarodnoga fašističkog instituta u Švicarskoj. Utjecaj
jačanja nacionalsocijalističke Njemačke Iako autohtoni, neboljševički
nedemokratski i protudemokratski pokreti u pobjedi njemačkih
nacionalsocijalisti dobili su novi poticaj. Uz ogradu daje
pogrješno i površno te pokrete nazivati "fašističkima",
uglavnom točnom se može uzeti ocjena Georgea L. Mossea da –
makar je Hitlerova Njemačka još bila politički i vojnički
patuljak – već sredinom tridesetih godina nije praktično
bilo europske nacije bez vlastitoga fašističkog (sic!)
pokreta. "Fašizmu je nedostajao zajednički utemeljitelj ,
ali j e posvuda u Europi nastao iz istih problema, te je za njih
obećavao ista rješenja". Godine 1936. jedna je "fašistička"
(zapravo protuboljševička i parlamentarnom demokracijom te
presudnim anglofrancuzkim utjecajem na versailleski poredak
krajnje nezadovoljna) Europa izgledala sasvim mogućom. To je, a ne puko oponašanje fašističke ili nacionalsocijalističke ideologije, ono što je – unatoč svim razlikama – bilo zajedničko "Probuđenim Madžarima" i Juliusu Gombosu, "Strjelastim križevima" i Ferencu Szalasiju, rumunjskoj "Željeznoj gardi" i Corneliu Zelea Codreaunuu, finskomu Lapua pokretu i Vittoriu Kossoli. Slični su se pokreti rađali u Belgiji, Nizozemskoj, Švicarskoj, Rusiji, Švedskoj, Norveškoj, baltičkim državama, u Češkoj i Slovačkoj, u Srbiji, na Islandu. Ipak, nigdje nisu samostalno došli na vlast. Tek su im ratne prilike i njemačka odnosno osovinska okupacija omogućili da dođu do izražaja. Međutim, upravo uzporedba između Tisoove Slovačke i Pavelićeve Hrvatske na jednoj, Antonescuove Rumunjske i Horthvjeve Madžarske na drugoj, i okupirane Belgije, Nizozemske ili Norveške na trećoj strani, jasno upućuje na to da valja razlikovati revolucionarne nacionalističke pokrete, koji su se ideoložkim formulama eventualno služili iz taktičkih razloga, od ideoložkih stranaka i pokreta, koje su taktizirale s nacionalnim ciljevima... ODJECI JAČANJA AUTORITARNIH POKRETA I REŽIMA
U HRVATSKOJ Budući da su politički duhovi u Hrvatskoj
između dva svjetska rata bili zaokupljeni skoro izključivo
narodnoosloboditeljskim nastojanjima i odporom protu integralnom
jugoslavenstvu odnosno unitarističkom velikosrbstvu, ideoložka
se pitanja u pravilu nisu postavljala sama po sebi, nego se o
njima razgovaralo i razpravljalo primarno u sklopu nacionalne
borbe, odnosno u svjetlu spora između Beograda i Zagreba. I tada su, kao i kasnije, ideoložke ocjene
služile više etiketiranju i diskvalificiranju suparnika i
protivnika, a manje su odražavale stvarna obilježja pojedinih
političkih stranaka ili družtvenih skupina. Tadašnji je
Beograd s ostatkom Europe dijelio i snažno protuboljševičko
razpoloženje, kojemu je vjerojatno doprinosila megalomanska težnja
Aleksandra Karađorđevića da na ruskome prijestolju naslijedi
Romanove. Obznana protu komunistima nije izazvala negodovanje
demokratskog Zapada, a ujedno je stvorila pogodan instrument za
borbu i protu drugim, makar nekomunističkim protivnicima. Hrvatski
odpor nekad je obtuživan za komunizam Izvrstan primjer za to dat će Stjepan Radić
i Hrvatska republikanska seljačka stranka. Pokušavajući
godinama pomiriti svoje slavenske, pa i južnoslavenske
simpatije s činjenicom hrvatske neslobode u Kraljevini SHS,
Radić će okrenuti leđa pravašima i pokušati sklopiti
sporazum s Beogradom. Prevaren, obraća se inozemstvu. Obnavlja
dodire sa sad već Mussolinijevom Italijom (a s Talijanima je
pregovarao u doba Mirovne konferencije, kad se bila bitka za
Istru, Zadar i otoke), obija londonske i pariške pragove. Znajući
da će ga slušati samo ako govori ono što oni žele čuti,
Rimu nudi da će svoju stranku okrenuti na "italofilski
kurs", u Londonu i u Parizu govori o demokraciji, pravu na
samoodređenje, slobodi. Ali, lijepe se fraze u politici ne računaju.
Hrvatska smotra, jedan od najvažnijih hrvatskih časopisa uoči svjetskog rata Razočaran, Radić odlazi u SSSR i učlanjuje
HRSS u Seljačku internacionalu. Piše pohvalno o Sovjetskoj
Rusiji, boljševizmu i tamošnjem položaju seljaka (u vrijeme
kad milijuni ovih skapavaju od gladi izazvane boljševičkim
gospodarskim eksperimentima). Jugoslavenski režim jedvaje dočekao
kad će središtnju hrvatsku stranku, a time i sav narod
proglasiti komunistima. Zatočeni Radić kapitulira: odriče se
republikanstva, priznaje monarhiju i Vidovdanski ustav, postaje
ministrom prosvjete u jugoslavenskoj vladi. Ali, time ne skida s Hrvata pogubnu etiketu
sklonosti boljševizmu: hrvatske demonstracije nakon skupštinskog
atentata koji je ipak izazvao zgražanje svega uljuđenog
svijeta, bivaju proglašavane komunističkima. Crne zastave
izvješene na zagrebačkoj katedrali 1. prosinca 1928. režim hoće
obezvrijediti na sličan način, pa se Radićev nasljednik, dr.
Vladko Maček, oćutio ponukanim opovrgnuti te obtužbe:
demonstracije nisu djelo komunista i "frankovaca",
kako hoće režim, nego čin svjesne hrvatske mladeži. Ipak, ta
obrana nije bila dostatna. I političara staroga demokratskog
kova, nekadašnjega uvjerenog jugoslavenskog federalista, dr.
Antu Trumbića, koji ujesen 1928. obilazi europske
prijestolnice, tražeći pomoć za svoj narod, propitkuju jesu
li Hrvati doista komunisti.
Isusovački je "Život" upozoravao na opasnosti od komunizma i nacizma Kad uskoro u tuđinu ode dr. Ante Pavelić,
a za njim i Mačekovi izaslanici ing. August Košutić i dr.
Juraj Krnjević, godinama će se morati braniti od podmuklih
obtužbi da su i oni komunisti. Ta je obtužba u to vrijeme bila
najdjelotvornija (kao što je kasnija bila djelotvorna obtužba
za fašizam i "fašizam"), pa se režim njome obilato
služio. Naravno da ona nije imala nikakve veze sa stvarnim
prilikama i stvarnim raspoloženjem hrvatskog naroda, koji je
sve do druge polovice tridestih godina u interesu narodnog
oslobođenja zatomio čak i stranačke razlike i nadmetanja, a
kamoli ideoložke prijepore i pitanja. Podsjećajući na nadstranačje i slogu,
koja je u hrvatskoj javnosti vladala nakon skupštinskog
atentata, Tias Mortigjija iztiče kako su se hrvatski nacionalni
redovi okupljali oko "ideje političkog slobodarstva i
nacionalnog oslobođenja, nikakvi drugi 'ideološki' kompleksi
ni doktrina, jedina teza: teza neo(d)stupnog prava na slobodan
život u vlastitoj državnosti". U tom se svjetlu jednako
podupiralo Mačeka u domovini i Pavelića u inozemstvu. Da su
ideoložka pitanja posve periferna i za emigraciju, domovinskoj
je javnosti, napominje Mortigjija, svjedočila jedna Pavelićeva
poruka "u kojoj je stajalo, kako protivnici hoće njegova
nastojanja 'okrstiti fašizmom, frankovstvom', da bi tako
'kompromitirali ljude i djela'; ovo se odlučno odbijalo i
isticao se narodno-oslobodilački cilj." Dinamičan
družtveni razvoj u predratnoj Hrvatskoj Kako nema diktature bez diktatora,
atentatom u Marseilleu okončano je razdoblje otvorene
diktature. Marseille je imao i niz drugih važnih posljedica.
Svjetska je javnost postala svjestna dramatičnosti hrvatskoga
(i makedonskog) nacionalnog pitanja i trošnosti Jugoslavije. Težište
se hrvatske osloboditeljske borbe iz emigracije preselilo u
Domovinu, a Aleksandrovom smrću srbstvo je postalo bitno
oslabljeno, jer ga je Aleksandar uspio razdrobiti i spriječiti
nastanak novih narodnih vođa formata Nikole Pašića ili Ljube
Davidovića.
Pramatičina "Omladina" okupljala je niz budućih iztaknutih intelektualaca Uzporedno s tim promjenama, na europskoj su
se i svjetskoj političkoj pozornici zbivali krupni poremećaji.
U Njemačkoj je pobijedio Adolf Hitler, a Italija se spremala na
stvaranje novoga Rimskog carstva. Jačanje revizionističke
fronte potaklo je zbijanje antirevizionističkih redova, kojima
od 1934735. odlučno pristupa Staljinov SSSR. Slamanje
versailleskog poredka i smrtnu krizu Družtva naroda prati i zaoštravanje
ideoložkih suprotnosti, koje kulminiraju u španjolskome građanskom
ratu. U pučkofrontaškim pokretima jača utjecaj komunista, a
njima na utuk u svim europskim zemljama rađaju se skupine i
pokreti sa simpatijama prema Mussoliniju i Hitleru. Neke od tih skupina doista iz ideoložkih
razloga simpatiziraju s desnim autoritarnim ideologijama, ali većina
od njih – razbijača versailleskih okova – traži pomoć tek
radi ostvarenja nacionalnih ciljeva. Protu anglofrancuzkome
političkome i gospodarskom redu saveznika se moglo naći samo
na drugoj strani. Dakako, Rim i Berlin bili su svjesni tih
okolnosti, pa su se njima – posebice Hitler – znali vješto
i služiti. Nacionaliste malih naroda, borce za
slobodu, plijenilaje drzkost, revolucionarnost i dinamizam
pokreta koji su vladali Njemačkom i Italijom i koji su, u to
vrijeme, ubirali uspjehe kako na narodno-političkome, tako i na
gospodarskom planu. Naravno da se radilo o nečem drugom, a ne o
ideologiji. "Okupio sam svoje prijatelje" – piše
Anvar el-Sadat, kasnije karizmatični egipatski predsjednik –
"i rekao im da bismo i mi morali slijediti Hitlerov primjer
i krenuti na marš od Mit Abul-Kumado Kaira." Jedan od najistaknutijih branitelja
parlamentarne demokracije u Hrvata i uvjereni anglofil, Vinko
Krišković (za kojega će kasnije švicarski konzul u Zagrebu
napisati da ga je Pavelić izabrao za prvoga osobnog
savjetnika!), ovako objašnjava snagu fašizma i njegovu djelomičnu
primjenjivost u onodobnoj borbi za nacionalno oslobođenje: "...Na kraju se pokazalo, da je fašizam
u praktičnoj politici, u metodama, kako će postići svoje
svrhe, pretekao demokracije osim onih spomenutih malih. Umio je
svojom ideologijom kao nekom kolektivnom omamom krda okupiti čitavu
naciju oko jedne misli i cilja. Dotle su velike demokracije
propuštale doskočiti neznanju i političkoj nesposobnosti
naroda, da je s njih parlamentarni sustav sve više hramao,
zanemarile su ga politički odgajati, buditi u njemu brigu za
javne poslove i svijest njegove odgovornosti u prilikama, koje
su mu se nadale. (...) Fašizam je narodima nestrpljivim,
rastrojenih živaca, uvrijeđenim, što u svijetu ne broje kako
zaslužuju, donio čast, slobodu od moralnih stega, heroizam i
legende, koje podstiču narodni ponos, a nada sve brzo shvaćanje,
još bržu odluku i neodgodnu akciju u jednoj ruci." Sva ta europska previranja nisu mogla
ostati bez odjeka u Hrvatskoj. I nesumnjivo bi pristaše režima
koji su bili na vlasti u Italiji odnosno Njemačkoj bili
brojniji i u Hrvatskoj, da Treći Reich nije bio čvrsti
zagovornik obstanka Jugoslavije, a Mussolinijeva Italija
lavirala između pogodbe sa Srbima na štetu Hrvata i ograničenoga
korištenja hrvatskog čimbenika u pritisku na Beograd. Zbog
toga su profašističke i pronacističke skupine u Hrvatskoj
trajno ostale marginalne. Ipak, sredinom tridesetih godina u
Hrvatskoj također dolazi do idejnog raslojavanja, koje će narušiti
dotad postojeću i primarno vanjskim diktatom uvjetovanu narodnu
slogu. Opet su ključni razlog različiti pogledi na potrebe i
interese hrvatskog naroda. Nedvojbeno pod dojmom jačanja Njemačke i
Italije, Maček sve jasnije i odlučnije i javno zauzima
pozicije jugoslavenskog reformista. Uzporedno s tim, stranka počinje
oponašati kretanja u Europi i želi obuhvatiti totalitet
hrvatskog družtva. Osniva se Gospodarska sloga i polažu
temelji Hrvatske seljačke, potom i Građanske zaštite.
Predsjednik stranke da je se slikati na bijelom konju i nazivati
"vođom", a odpadnici od HSS–a proglašavaju se
narodnim neprijateljima i "pokvarenom gospodom". Dok
HSS nastavlja čvrst savez s izrazito jugoslavenski
orijentiranim samostalcima, započinje nastojanje da se hrvatski
nacionalisti (najčešće pogrdno, neprecizno i pojednostavljeno
nazivani "frankovcima) izoliraju i prokažu kao strani plaćenici.
Radi toga Maček odbija Pavelićeve prijedloge za nastavak
suradnje, što izaziva i Trumbićevo nezadovoljstvo. Takva politika rađa reakciju na hrvatskoj
strani. Niču nacionalno i intelektualno izgrađene skupine,
koje pokreću svoja glasila i listove, nastojeći izboriti
prostor u hrvatskoj javnosti. Među tim skupinama i
organizacijama također postoje znatne razlike, ali ih
objedinjuje nemirenje s Mačekovom reformističkom politikom i,
bar kod većine, čvrsta vjera da upravo nove prilike u Europi
donose prigodu za ostvarenje samostalne države. Matica
hrvatska, Hrvatska smotra, Hrvatski narod... Jedna od jezgri toga novog kretanja jest
Matica hrvatska pod vodstvom Filipa Lukasa, razočaranoga
Jugoslavena. U to će vrijeme neobično utjecajni mjesečnik
Hrvatska revija, koji je uređivao Blaž Jurišić, otvoriti
svoje stranice hrvatskim nacionalistima (Mile Budak, Mladen
Lorković, Edo Bulat, Vilko Rieger, Mile Starčević, Julije
Makanec, Vatroslav Murvar i dr.). Prvih su godina u Hrvatskoj
reviji obilno surađivali i komunisti. Kad se, međutim, Lukas
1933., povodom jednoga najavljenoga, ali neodržanog Krležina
predavanja, očešao o ruski komunizam, očito ciljajući na
komunizam u Hrvata, koji je zbog svoga internacionalističkog
predznaka u neskladu s nacionalnim interesima i interesima
Matice hrvatske kao nacionalne udruge, komunisti su prekinuli
suradnju s časopisom, a Cesarec je izišao iz Matičina
Upravnog odbora, prosvjedujući na taj način što mu Revija
nije tiskala odgovor na Lukasov članak. Iako postupno usvaja sve jasnija protukomunistička gledišta, Matičin časopis pritom ne će početi simpatizirati s nedemokratskim strujanjima. Naprotiv, on će se otvoreno zalagati za slobodu i demokratska načela, te istodobno jasno upirati prstom u štetnost rasnoga i klasnog pristupa društvenim zbivanjima, koji stvarnost prikazuju kao "krvavo razbojište", prijeteći svijetu "novim iskušenjima, strašnijim i monstruoznijim od iskušenja u svjetskom ratu i u njegovim posljedicama" (A. Haller). SLOBODARSKA ORIJENTACIJA HRVATSKOG NACIONALIZMA U jednome, inače zabranjenom uvodniku Hrvatske revije, pod naslovom "Ubi spiritus Domini, ibi libertas" {Sloboda je tamo gdje je duh Gospodnji), kasniji hrvatski poslanik i ministar dr. Edo Bulat razčlanjuje duhovna previranja pred kraj tridesetih godina. Za nj nema dvojbe: "... U naše vrijeme teško da će se naći sigurniji i bolji jamac za slobodu od demokracije". Fašizam, pak, kao "ideja protivnosti vladi naroda" nije originalan, niti predstavlja zaokružen svjetonazor. On teži obnovi vanjskoga sjaja Rima, ali ne i obnovi njegove biti iz doba procvata rimske kulture. Ipak, unatoč očitoj protuslobodarskoj upravljenosti suvremenih totalitarnih ideologija, na njih se, drži Bulat, ne smije reagirati represijom, jer "prava sloboda može i mora da otrpi i načelnu protivnost". "Uzurpacija vlasti", nastavlja on, "ili gašenje sloboda (političkih, građanskih i ličnih) ugrožava ono, što je od presudne važnosti ne samo za progres, nego i za opstanak jedne civilizacije, a to je legitiman izvor vlasti". Ističući kakoNijemci i Talijani u novije vrijeme posežu za "nekom novom vrstom vladavine, koja bi imala da isključi i uništi slobodu pojedinca i vlast naroda", a slični se, ponekad i groteskni pokušaji dadu primijetiti i u Austriji odnosno Bugarskoj, Bulat upozorava da se Francuzi i Englezi, koji još uvijek stoje na čelu uljudbe, drže "odlučno principa slobode i demokracije, te smatraju ove nove pokušaje kao vrlo opasne i za održanje same civilizacije". Za pisca nema dvojbe u pogledu toga da bez slobode nema napretka, te zaključuje: "Narodi, obezglavljeni ratom i lažnim prorocima sile, očekuju i traže, da se pojavi Mesija. Pojavio se ovaj ili ne pojavio, svakako da će ovaj biti vjesnik slobode i napretka, a time i vjesnik borbe protiv nepravde i sile. Naš narod imao je već u svojoj slavnoj prošlosti stalno prilike, da se bori protiv nepravde i sile, pa vjerojatno niti u budućnosti ne će postati apologet sile, pa makar u samoobrani bio prinuđen, kao što je to i prije bivalo, da se i njom posluži kao ultima ratio u obrani narodne egzistencije". Dakako da je Matičina Hrvatska revija postala opasnom za režim, pa ju je on napadao, posebno se okomljujući na Maticu i njezina predsjednika. Lukasa je beogradska Javnost obtužila za simpatije prema fašizmu, na što je on odgovorio da nije ni fašist, ni Hitlerov pristaša, ali traži da se Hrvati pametno odrede prema Njemačkoj i Italiji, kao bitnim čimbenicima današnje europske politike. Ne će Maticu napadati samo iz Beograda. Zapravo najteži udarac doći će iz Zagreba, i to iz vodstva HSS–a. Ne mogavši otrpjeti kritiku mačekovskog sporazumaštva koja je dolazila iz Matičinih redova, vodstvo HSS–a kritizira Maticu na sličan način, tvrdeći daje zabrazdila u neke nove ideologije. Na godištnjoj Matičinoj skupštini, održanoj 31. prosinca 1939. Lukas je odbio te obtužbe, podsjećajući na to da se Maticu na sličan način napada već dva desetljeća. Predbacivan joj je i separatizam, te se priječilo razpačavanje njezinih izdanja, kako bi je se gospodarski uništilio. Ideoložki su prigovori posve neutemeljeni, jer je Matica hrvatska nastala iz nacionalnoga zanosa, nacionalni ju je zanos održao, pa je naravno da iztiče i probire ona djela, kojima je cilj jačanje hrvatske narodnosti. Pokušaj je bio uzaludan. Odlukom "presvijetloga hrvatskog bana" dr. Ivana Šubašića, uz prešutnu suglasnost "vođe hrvatskog naroda" (zapravo podpredsjednika jugoslavenske vlade, dr. Vladka Mačeka) početkom 1941. Matičino je vodstvo raztjerano, u tu je najstariju nacionalnu instituciju uveden komesarijat, a niz iztaknutih suradnika otjeran u sabirni logor. Makanec: Argumenti protu demokraciji ne mogu izdržati kritiku U drugoj polovici tridesetih godina bilo je konjunkturno razpredati o nedostatcima demokracije, pogotovo s elitističkih pozicija, iztičući kako ona svojim načelom jednakosti omogućuje "nižima" da vladaju "višima", tj. dajednakim vrjednovanjem glasajedva pismenoga težaka i vrhunskoga znanstvenika stvarno obezvrjeđuje razsudnu moć potonjega i time dovodi do svojevrstnoga jednačenja po slaboći ili prosječnosti. Ta je postavka često kadra zavesti površan duh, koji će – obično tvrdo uvjeren u svoju nadmoć – lako prihvatiti da bi u interesu cjeline bilo nuždno zabaciti "zaostale" nazore jednoga težaka i prihvatiti "napredne", "dubokoumne" i "dalekovidne" prijedloge jednoga znanstvenika. Nu, ono što se čini zgodnim, i ovdje krije zamke. Nema, naime, nikakva jamstva da bi "napredni" intelektualac bio moralno superioran kakvomu težaku ili ribaru. Štoviše, kad takva teza ne bi sadržavala i (makar nategnutu) opasnost jedne nezgodne, antijntelektualističke premise, čini se kako bi se iz povijesti mnogih naroda dalo utvrditi daje za očuvanje moralnih (uostalom, i nacionalnih!) vrjednota zaslužniji običan puk, negoli često otuđeni intelektualac, koji je nerijedko bio izvrstno oruđe protuprirodnih, imperijalističkih, anacionalnih ili internacionalnih, a u svakom slučaju nasilničkih ideologija. Dakako, nikad nije nevolja u inteligenciji, nego u jednome njezinu dijelu, koji više voli tuđi pljesak, negoli poštovanje vlastitoga naroda. U godinama pred rat, koje se bez velika oklijevanja mogu nazvati godinama težke krize demokracije, Matica hrvatska je objavila niz knjiga i razprava o ideoložkim previranjima u Europi. U svim je tim publikacijama jasno ostala na hrvatskim i demokratskim pozicijama. S obzirom na kasniji razvoj, posebno je vrijedno iztaknuti kako se tim pitanjima potanje bave upravo neke od važnih osoba u kasnijoj hrvatskoj državnoj upravi i Ustaškome pokretu. To ujedno pripomaže bistrenju pojmova oko tog pokreta, kojega su izravno, organizirano, ili neizravno činili pojedinci i skupine najrazličitijih svjetonazora, koje je okupljala samo bezkompromisna težnja za slobodom hrvatskog naroda i uzpostavom njegove neovisne države. Suprotstavljajući se protudemokratskomu nauku i sustavu mišljenja, davneje 1939., tj. u vrijeme kad su taj nauk i njegovo ozbiljenje bili neobično popularni diljem svijeta, kasniji ministar u vladi Nezavisne Države Hrvatske, danas ili nepravedno posve zaboravljeni ili, zbog površna, politikantskog tumačenja jedne polemike s nadbiskupom Stepincem prilično kompromitirani dr. Julije Makanec, upozorio je kako teza o demokratskome jednačenju po prosječnosti na prvi pogled izgleda točna, "napose ako zaboravimo, da intelektualna sposobnost ne daje nikakove garancije za moralnu superiornost, koja u političkim stvarima ima u prvom redu odlučivati. Kod svake površne kritike demokracije moramo sebi postaviti pitanje: koja je to vrijednost pribavila demokratskoj misli toliko pristaša među najplemenitijim duhovima Staroga i Novoga svijeta, i što je još uvijek čini toliko privlačnom za mnoga ljudska srca? U filozofiji demokratizma ima mnogo kršćanske ljubavi i sućuti prema poniženima i uvrijeđenima, i zato je njen veliki protivnik Friedrich Nietzsche isticao kršćansko podrijetlo demokratizma, tvrdeći, da je demokratski postulat političke jednakosti potekao iz kršćanske nauke o jednakosti ljudi pred Bogom." "Sasvim je površno mišljenje," nastavlja Makanec, "da u demokraciji jaki politički duh dolazi do izražaja samo kao obična glasačka jedinica. Baš naprotiv: on u njoj ima stotinu mogućnosti, da utječe na svoju okolinu i u njoj formira njeno mišljenje. On čak može kao dominantna duhovna i politička snaga da ovlada dušama hiljada i hiljada ljudi, koji u njemu gledaju svoga predstavnika i vođu, te se po svome slobodnom određenju stavljaju u službu ideja, što ih on zastupa. Kad bi demokracija značila zaista vladavinu nižih nad višima (...) onda bi bilo neshvatljivo, kako je ona mogla izbaciti toliki broj velikih političkih duhova." Ne previđajući slaboće demokratskog sustava, pisac zaključuje: "Ako se ona (demokracija, op. T. J.) ne može uvijek održati na istoj visini, zar je to protudemokratskim sustavima moguće?" Za Makanca nema dvojbe: "Najviši i najduhovniji predstavnici demokratske misli vjerovali su u čovjeka i njegovu vrijednost, i zato su se borili za njegovu slobodu. Taje vjera u novije vrijeme pretrpjela teška iskušenja, ali ona se sigurno ne će u dušama ljudskim ugasiti. Ona će nadživjeti mnoge političke forme, koje u naše dane izgledaju toliko snažne i uspješne, a koje su osporile u teoriji i praksi vrijednosti demokratskih ideala." Makanec se pokazao dalekovidnim. Iako je neposredno nakon objavljivanja njegove knjige počeo Drugi svjetski rat, u kojemu se neko vrijeme činilo da će nadvladati nositelji protudemokratskih ideologija, već 1945. demokraciji se suprotstavljao samo komunizam. Bujanje nacionalističkog pokreta Nije samo krug oko Matice hrvatske bitno utjecao na oblikovanje hrvatskog nacionalizma uoči svjetskog rata. I unutar Hrvatske seljačke stranke kao širokoga narodnog pokreta dolazilo je do raslojavanja, te je u krilu koje se obično naziva desnim postupno prevladavalo nacionalističko razpoloženje. 1 ovdje je težnja za nacionalnim oslobođenjem nadvladavala različite svjetonazore i ideoložke poglede, pa su se skupa nalazili pobornici parlamentarne demokracije zapadnoeuropskog tipa i pristaše maglovitih teorija o zadružno-seljačkom družtvu. Tridesete su godine donijele bitne promjene i unutar kako Katoličke crkve u Hrvata, tako i unutar snažnih i utjecajnih laičkih organizacija, dobrotvornih ustanova i skupina. Osjećaj (jugo)slavenske solidarnosti, koji je – vjerojatno i pod utjecajem vatikanske iztočne politike – prvih godina Kraljevine SHS prevladavao među svećenstvom i brojnim katoličkim intelektualcima, brzo je slabio. Već početkom dvadesetih godina, uzporedno s jačanjem HRSS-a, slabi pojava koja bi se mogla uvjetno nazvati klerikalnim jugoslavenstvom. Tom je osjećaju težak udarac zadao skupštinski atentat. Klerikalna i jugoslavenski orijentirana Hrvatska pučka stranka, koja je uvođenjem diktature 1929. stavljena izvan zakona kao i sve druge političke stranke i organizacije, nikad se nije oporavila. Štoviše, nije uobće bilo ozbiljnijih pokušaja njezine obnove, što rječito govori o posvemašnjem utrnuću takvog oblika jugoslavenstva. Ako je u doba diktature jugoslavenstvo i preživjelo kod manjeg broja katoličkih svećenika, konkordatska borba, u kojoj je protu katolištvu i hrvatstvu udruženo nastupilo praktično sveukupno srbstvo, otrijeznilaje i najzasukanije. Od toga razdoblja mnogi katolički svećenici, redovnici i laici ne samo što postaju naglašeno nacionalno svjestni, nego i bivaju lučonošama nacionalne borbe. Uz ove skupine postojali su još i ostatci nekadašnje Hrvatske stranke prava. Riječ je o skupini iztaknutih javnih djelatnika, sveučilištnih profesora i intelektualaca, koji su uživali veliki osobni ugled (Bare Poparić, Dragutin Hrvoj, Ciro Truhelka, Stjepan Ratković, Stjepan Zimnici mann i dr.), ali se nisu znali odhrvati zubu vremena. Nemajući organizacijskog dara i ne shvaćajući da novo vrijeme traži nove odgovore, drugačiji i dinamičan pristup, pripadnici ove skupine i nisu nastupali kao jedinstvena, organizirana skupina, pa je razumljivo da nisu znali steći brojnije pristaše među sve brojnijim odpadnicima od Mačekova H S S–a. Stoga su stari pravaški intelektualci bili ograničeni na djelovanje u sklopu Matice hrvatske i njezinih publikacija, ili na sveučilišna predavanja. Iako ograničena dosega, njihov doprinos razvoju nacionalističke misli time ostaje znatan, ne toliko u ideoložko-propagandnom, koliko u psiholožkom smislu, jer služi kao oslonac, potpora i potvrda novim, mladim i dinamičnim naraštajima. Mladež je tražila nove odgovore, a te odgovore stari nacionalisti nisu znali ponuditi. Sveučilištna i radnička mladež hoće slobodu i hoće je odmah. Previranja na Sveučilištu bivaju sve žustrija, nacionalisti nadvladavaju i komuniste i mačekovsku sveučilištnu organizaciju. Pokreće se niz časopisa, kojima je zajednički nazivnik neodstupna težnja za uspostavom hrvatske države {Hrvatska zemlja, Hrvatska gruda, Njiva, Hrvatska njiva, Grudobran, Orač, Sijač, Naša gruda. Vjesnik Središnjeg udruženja studenata, Alma Mater, Rakovica, Hrvatska, Hrvatski akademičar, Uskok). Činjenica da hrvatske težnje za samoodređenjem i neovisnošću nisu nalazile odjeka u zemljama parlamentarne demokracije, dovela je – dakako, u svjetlu obće europske krize demokracije – i do revalorizacije ideoložko-političkih postulata. U tom je svjetlu ilustrativno mišljenje Franje Nevistića, objavljeno 1938. u (zabranjenom i skoro u cijelosti uništenom) Almanahu hrvatskih sveučilištaraca. Absolutno odklanjajući marksizam zbog njegove negacije nacionalne prošlosti i dokidanja nacionalne individualnosti (što ga eo ipso čini anacionalnim i antidemokratičnim), Nevistić iztiče kako hrvatski nacionalisti načelno ne mogu imati ništa protu demokraciji. Međutim, "nijedan oblik vladavine nije apsolutan, pa ni demokratski". Ako se demokraciji oduzmu etički propisi i načela, ona vodi samu sebe u propast. Tada ona postaje plaštem robstva, "pod kojim propadaju, u vidu slobode, najsnažniji pokreti i najosnovnija prava čovjeka i mnogih slabih naroda". Za istinsku, a ne egoističku demokraciju! Nevistić nastavlja: "Baš zato, jer smo za istinsku demokraciju, jer smo za slobodu javnoga narodnog političkog rada, jer smo za takvo stanje u međunarodnom životu i za takvo socijalno stanje unutar pojedinih naroda, koje će biti izraz udruženih slobodnih, faktičnim životom i razumskom refleksijom povezanih nacionalnih i socijalnih snaga – mi smo protiv liberalne demokracije, što znači protiv trgovanja nacionalnim osjećajima i idealima, protiv izrabljivanja povjerenja i materijalnih dobara, a i protiv stranaca, kojima ovakav život zbrke godi i kojeg uvijek mogu iskorišćavati. Demokratska misao nije ostvarena. Njezin vijek nije i ne može proći. Mi se borimo protiv duha, rada i forme, koji su izigrali misao demokracije. Zato, ako se borimo protiv toga, ne borimo se protiv demokracije, nego se borimo protiv trgovaca-konjunkturista s materijalnim dobrima i povjerenjem naroda. Mi se borimo za demokraciju istinsku, koja će biti prosvijetljena spoznajom istine, a ne za demokraciju, gdje će prevladavati instinkt i egoistički interes". Brojni novopokrenuti časopisi odigrali su povijestnu ulogu u sazrijevanju hrvatske nacionalističke misli. Ne računajući Budakov Hrvatski narod, kojeg valja promatrati u sklopu obrade ideoložke potke Ustaškog pokreta u užem smislu, najznatniji i najvažniji od novopokrenutih časopisa nesumnjivo je Hrvatska smotra. Časopis je utemeljio don Kerubin Šegvić, predavši ga sredinom tridesetih dr. Avelinu Ćepuliću i dr. Vilku Riegeru. Ipak, najkrupnija imena koja su časopisu davala političku boju, jesu imena braće Ivana i Ante Oršanića, te dr. Dušana Žanka. Ono što je Hrvatsku smotru činilo intelektualnim žarištem i točkom kristalizacije hrvatskog nacionalizma, jest posve novi pristup ne samo hrvatskomu narodnom pitanju i nuždnosti hrvatskoga suvereniteta, nego i velika, dotad nezapamćena pozornost koja je posvećivana socijalnoj problematici i radničkom pitanju. Zbog intelektualne ozbiljnosti i odvažnosti, u krug suradnika ovog časopisa stupaju Zimmermann, Ratković, dr. Ivo Guberina, Truhelka, Poparić i dr.), što Hrvatsku smotru pretvara u duhovnu tribinu s koje se najoštrije kritizira ne samo boljševizam, nego i bjesomučni kapitalizam, nacistički rasizam i bezbožna diktatura. Pišući u prosincu 1939. o "novovjekome europskom barbarstvu", A. Oršanić iztiče: "Za barbarstvo je klasnost i rasnost normativni oblik života. Za uljudbu razvijenijeg života među ljudima, normativni oblik života je čovječnost (humanost) naprama rasnosti, a društvenost i socijalnost naprama klasnosti". Kapitalizam, komunizam i rasizam po sudu A. Oršanića nisu se bitno – osim u formi – odmakli od babarstva primitivaca iz Australije, Afrike, Azije i Amerike. Središtnja osoba toga kruga svakako je Ivan Oršanić, koji se u ime slobode malih naroda i auktoriteta krijeposti obara na tendencije u suvremenom svijetu, koje naziva kapitalističkima, marksističkima, životnoprostorskim i imperijalističkim. Braneći načelo narodnog samoodređenja, Oršanić upozorava kako to temeljno načelo gubi "svoju superiornost i objektivnu normativnost" uslijed primjene načela životnog prostora. Rušenjem načela samoodređenja, Europa će anulirati vrijednosti svoga povijestnog razvitka, "ona postaje protuevropskom, proti samoj sebi, t. j. nosi u sebi razloge vlastitoga uništenja". Po Žankovim riječima, Oršanić u svome radu "nastupa s izgrađenim filozofskim principima i napada marksizam, liberalizam, jugoslavenstvo, masoneriju, indiferentno buržujsko društvo zagrebačkih kavanskih intelektualaca, političko sporazumaštvo, HSS recimo, i onda mlakost, neodređenost baš te političke stranke za koju se nikada nije znalo što zapravo misli o problemu hrvatske države. To je bilo ono sporazumaštvo protiv kojega je Oršanić bio najoštriji, jer on traži da se u jasnim, ravnim linijama definira hrvatska politika". I skupina oko Hrvatske smotre, kao i sve druge spomen–ute nacionalističke jezgre sa simpatijama gledaju na revolucionarnu borbu koju propovijeda Ustaški pokret. Ono što ih uz taj pokret veže, jest ono što predstavlja jedinu vezivnu snagu samoga pokreta: borba za neovisnu hrvatsku državu. Ta borba ima uporište u prirodnom pravu, u pravu narodnog samoodređenja, pa je stoga legalna i legitimna. USTAŠKI
POKRET U EUROPSKIM IDEOLOŽKIM PREVIRANJIMA Kao što je iztaknuto, zbog niza kako
vanjskih tako i unutarnjih razloga, Ustaški pokret nikad nije
postojao kao homogena cjelina ne samo u ideoložkome, nego i u
organizacijskom pogledu. U sklopu ove razprave ipak treba razčlaniti
tretiranje ideoložkih pitanja u dokumentima i praksi tog
pokreta u užem smislu. Pod tim se pojmom misli na organizaciju
koja je okupljala vezane, zaprisegnute članove. Ona je do
travnja 1941. djelovala u domovini i u emigraciji, počesto bez
stalnih i sustavnih veza, razmjene misli i dogovora o strategiji
i taktici. I dok se domovinska grana pod vodstvom Slavka
Kvaternika i dr. Mile Budaka razvijala pod snažnijim utjecajem
unutarnjopolitičkih prilika i uz manje ili više jasnu podporu
i suradnju skupina opisanih u predhodnom poglavlju, praktično
djelovanje pokreta presudno je određivao njegov emigrantski
dio, zahvaljujući činjenici da se od 1929. do 1941. u
emigraciji nalazio neprijeporni politički prvak, organizacijski
šef i ključni ideolog Ustaškog pokreta, dr. Ante Pavelić.
Grič, jedna od prvih ustaških periodičkih publikacija U načinu na koji su u ustaštvu tretirana
ideoložka pitanja mogu se – dakako uvjetno – razlikovati
tri razdoblja. Prvo razdoblje obuhvaća period od nastanka ustaštva
do 1936., tj. Pavelićeva izlazka iz talijanskog zatvora, u koji
je bačen nakon atentata u Marseilleu. Drugo razdoblje obilježeno
je sporazumom Ciano-Stojadinović i tzv. velikom šutnjom. Ono
se vremenski, ali ne samo vremenski, podudara s neposrednim
pripremama za svjetski sukob, a treće nastupa Desetim travnjem,
odnosno uzpostavom NDH, kad je pokret došao u prigodu oživotvoriti
načela na kojima je nastao i opstao. Ustaštvo kao borbeni oblik hrvatskoga
nacionalizma u razdoblju između dva svjetska rata u biti
predstavlja odgovor na nasilja velikosrbskog režima. Međutim,
uvijek se previđa da je on imao i uzgredni, unutarhrvatski
uzrok, koji je neuzporedivo manjeg značenja, ali se ipak ne
smije izpustiti iz vida. Riječ je o kapitulaciji Stjepana Radića,
koji se 1925. odrekao republikanstva, priznao monarhiju i
Vidovdanski ustav, te ušao u beogradsku vladu. Ako se taj korak
i mogao držati taktičkim, Radićevo sklapanje sporazuma sa
Svetozarem Pribićevićem, stvaranje Seljačko-demokratske
koalicije i kratkotrajno, ali znakovito preimenovanje HSS–a u
"Narodnu seljačku stranku", za hrvatske su
nacionaliste predstavljali znak za uzbunu. Bivalo je sve jasnije
da se od Radića ne može očekivati ništa doli eventualno
reformiranje jugoslavenske države. Najdinamičniji predstavnik nacionalističke
oporbe, sada uglavnom organizacijski okupljene u novome
Hrvatskom bloku, dr. Ante Pavelić, u drugoj polovici 1927. počinje
tražiti nove puteve, te uzpostavlja dodire s makedonskim
nacionalistima i revizionističkim silama u Europi, ponajprije
Madžarskom i Italijom. Već u svibnju 1928., dakle prije
atentata u Skupštini, pravaško vodstvo na čelu s Pavelićem u
SAD šalje Stanka Hranilovića, s nakanom da tamo politički
organizira hrvatsko iseljeničtvo. Prema nekim znakovima, i sam
je Pavelić 1928., pa onda opet 1929. razmišljao o svom
putovanju u Ameriku. Tim će početnim nastojanjima novi poticaj
dati skupštinski atentat 20. lipnja 1928. Hrvatski je narod očekivao,
kako se izrazio Bratoljub Klaić, da će vodstvo zatrubiti na
ustanak. U javnim izstupima ranjeni Radić nastupa pomirljivo,
što zbunjuje javnost. Ali, u užem krugu Radić potiče
suradnike i pristaše, pa i samog Pavelića, na razmišljanje o
novim, radikalnijim koracima, ne izključujući naslon ni na
potencijalno, u perspektivi ipak opasne hrvatske susjede. Ustaški letak iz sredine tridesetih godina U burnim tjednima nakon Radićeve smrti
Pavelić pred kraj 1928. osniva Hrvatski domobran, polažući
time temelje organizacije koja će prerasti u Ustaški pokret
(prema nekim piscima, uzgred budi rečeno, njega bi točnije
bilo nazivati ustaško-domobranskim pokretom). Nakon proglašenja
diktature u siječnju 1929. on odlazi u emigraciju, gdje već u
travnju institucionalizira suradnju s bugarskim i
makedonsko-probugarskim krugovima {Sofijska deklaracija). Pavelić
je svjestan hipoteke koju donosi svaki, pa i prisilni savez s
Talijanima, te stoga kuša sjedište hrvatske emigrantske borbe
smjestiti u Austriji, Madžarskoj ili weimarskoj Njemačkoj. Što
zbog djelovanja jugoslavenske diplomacije, a što zbog
nesklonosti političkih krugova u tim zemljama, molbe hrvatskoga
emigrantskog vodstva bivaju odlučno odbijene. Tek kad su se ta nastojanja izjalovila, a
prvaci hrvatske emigracije protjerani ili zamoljeni da napuste
zemlju, odlazi Pavelić u Mussolinijevu Italiju, kao jedinu
zemlju koja je bila spremna ako ne pomagati, a ono bar – radi
vlastitih interesa i mogućnosti ucjenjivanja Beograda i Pariza
– trpjeti hrvatske nacionaliste. Iako se tako – mimo i protiv svoje volje
– našao pod okriljem fašističke Italije, Pavelić u početcima
emigrantskoga političkog djelovanja koristi instrumentarij koji
je ponio iz Domovine. Hrvatska težnja za samoodređenjem i
odvajanjem od Srbije odnosno Jugoslavije, počiva na prirodnom
pravu i ima duboko demokratske korijene. Međutim, tada još
uvijek pretežno demokratska Europa nema sluha za legitimna,
demokratska nagnuća većine Hrvata, Makedonaca, Crnogoraca.
Geopolitički i gospodarski interesi Francuzke i Britanije ne
ostavljaju prostora za slobodu malih naroda. U to se ujesen
1928. uvjerio demokrat staroga kova, prvi jugoslavenski ministar
vanjskih poslova, a sad već zagovornik hrvatskoga
osamostaljenja, dr. Ante Trumbić. Obilazeći Europu i o tome
izvješćujući Pavelića i dr. Vladka Mačeka, Trumbić se
susreće samo s krutom silom i prijezirom prema legitimnim
hrvatskim zahtjevima. Beogradski nasilnici uživaju podporu
tvoraca versailleskog poredka bez obzira na narodna i ljudska
prava.
Naslovna stranica Sadkovicheve rasprave I Pavelićeve promemorije Družtvu naroda,
pisane uzornim demokratskim stilom i nakićene uobičajenim
instrumentima liberalno-demokratskih razprava, ostaju mrtvim
slovom na papiru. Posve je ista sudbina promemorija koje upućuju
emigranti iz redova HSS–a, August Košutić i Juraj Krnjević.
Ženevski se gremij oglušuje i na desetke predstavki koje mu šalju
Hrvati iz europskih i prekomorskih zemalja. Pavelić piše
razprave na francuzkome i njemačkom jeziku, te upozorava
diplomatske krugove i europsku javnost na to da će daljnje
zatvaranje očiju pred beogradskim terorom dovesti do
eksplozivne reakcije s nesagledivim posljedicama za europski
mir. Sve ostaje uzalud: osim francuzke i britanske vlade i Družtva
naroda, na hrvatske apele ostaju gluhe i američka odnosno
kanadska vlada. Da bi skrenula pozornost na neriješeno
hrvatsko pitanje i istodobno osokolila narod koji u Domovini
stenje pod diktaturom, ustaška organizacija se početkom
tridesetih godina odlučuje na niz oružanih akcija, sabotaža i
diverzija, od kojih su svakako najpoznatiji Velebitski ustanak
(1932.) i po mnogočemu još nerazsvijetljeni atentat na
Aleksandra u Marseilleu (1934.). U to vrijeme nastaju i temeljni
programski, organizacijski i propagandni dokumenti Ustaškog
pokreta, koji su nezaobilazni pri prosudbi ideoložkog profila
ustaštva. Među njima posebno mjesto zauzimaju Ustav UHRO–a
(1932.) i Ustaška načela (1933.) U Ustavu Ustaše – hrvatske
revolucionarne organizacije (UHRO) stoji (riječi u zagradama
kasniji su umetci): "I. Ustaša, hrvatska revolucionarna
organizacija (oslobodilački pokret), imade zadaću, da oružanim
ustankom (revolucijom) oslobodi izpod tuđinskog jarma Hrvatsku
da ona postane podpuno samostalna i nezavisna država na cielom
svom narodnom i poviestnom području. II. Kada taj cilj bude postignut, ustaška
će organizacija (pokret) braniti svim sredstvima državnu
samostalnost Hrvatske i narodnu osebujnost hrvatskoga naroda, te
se boriti za to, da u Hrvatskoj Državi uviek bude vladao samo
hrvatski narod, te da on bude podpunim gospodarom svih tvarnih i
duhovnih dobara u svojoj zemlji." Međutim, programatski dokumenti daju ne
samo načelan, obći, nego i izravan odgovor na pitanje o
svjetskim ideoložkim razpravama. Odredba Glavnoga ustaškog
stana br. G 16/33, od 13. prosinca 1933., precizira, naime, da
se ustaška vojska mora odgajati u jednoj misli: da sav ustaški
rad vodi do sigurne pobjede, do uspostave neovisne hrvatske države.
Tu vjeru u pobjedu potrebno je stalno održavati na visini. Što
se političkog odgoja tiče, "u ovom pogledu mora biti
svaki ustaša na čistom, da samo ona vojska vrijedi, koja je
odgojena u narodnom duhu. Naša vojska nije revolucionarna
vojska, nego je ustaška. Ona će dizati ustanak cijeloga naroda
proti neprijatelju, a ne neku revoluciju jedne stranke protiv
druge unutar vlastitog naroda. Svaki ustaša mora znati, da je
hrvatski narod dovoljno velik i jak, da može biti nezavisan i
može imati svoju nezavisnu državu. Svaki ustaša nadalje treba
znati gotovo na pamet Načela, što ih je Poglavnik napisao za
ustaški pokret. Ta načela treba ustašama razčiniti i raztumačiti
točku po točku. Iz tih načela je vidljiv politički i
socijalni program ustaškog pokreta." Prema temeljnim dokumentima Ustaškog
pokreta, dakle, jedina svrha i cilj njegova postojanja jest
uzpostava i obrana neovisne hrvatske države. Međutim, u
jugoslavenskoj historiografiji ti su dokumenti – pogotovo Načela
– površno interpretirani kao dokazi o čvrstome ustaškom
naslanjanju na fašističku ideologiju. U tu su svrhu
krivotvoreni i elementarni podatci o nastajanju ustaške
emigracije, pa se htjelo tvrditi (a takav dojam je uglavnom
uspješno i stvoren), da je ona izvorno i planski smještena u
Italiju upravo radi ideoložkih razloga. Najprije četnik, a
potom visoki dužnostnik UDB-e, pisac niza malo vrijednih
publicističkih knjiga, Nikola Milovanović, ni po čemu ne
odskače od niza svojih predšasnika kad tvrdi kako Pavelić
nije slučajno otišao u Italiju. Jer, "on je sve više uviđao
da u hrvatskom narodu ne uspeva da nađe dovoljno jak oslonac za
ostvarenje svojih planova. Zato mu je tuđinska pomoć, a naročito
pomoć Italije, bila neophodna. U to vreme Italija je bila
jedina zemlja u Evropi u kojoj je fašistički režim bio duboko
pustio svoje korene i, smatrajući sebe nosiocem fašizma, osećao
se dužnim da pomogne slične pokrete u svetu." Nešto ozbiljniji pisci istu će misao
varirati na malo elegantniji, manje sirov način. Primjerice,
Fikreta Jelić-Butić iz 11. točke Ustaških načela, u kojoj
se predviđa da u Hrvatskoj ne može odlučivati nitko "tko
nije po koljenima i po krvi član hrvatskog naroda. Isto tako ne
smije o sudbini hrvatskog naroda i hrvatske države odlučivati
ni jedan strani narod ili država", zaključuje da je
"rasistička komponenta (bila) jasno izražena." Isto
mišljenje dijeli i Ferdo Čulinović, koji u Načelima nalazi
sljedeće "osnovne karakteristike": veliko-hrvatski
nacionalni unitarizam, hrvatski nacionalni ekskluzivizam, državnopravni
historizam, hrvatski nacionalistički šovinizam, hrvatski
separatizam, vjersku pripadnost, klasni građanski karakter ustaštva,
fašizam, rasizam, korporativizam i terorizam. Za Mladena Colića
nema dvojbe kako je "ustaška ideologija nacistička i šovinistička,
ne priznaje ravnopravnost naroda i rasa". Kritiku
kapitalističkog sustava u Načelima on svodi na oponašanje
nacionalsocijalizma i šovinizma, te tvrdi kako Ustaška načela
"teorijski proklamiraju socijalnu organizaciju svih društvenih
slojeva i grupa na principu korporativizma". Takve nebuloze
se u nešto blažem obliku ponavljaju i nakon sloma Jugoslavije.
Iako iz cjeline njezina teksta proizlazi da je svjesna da se ti
pojmovi ne mogu olako vezati uz ustaštvo, Nada Kisić-Kolanović,
primjerice, površno i jedva suvislo piše da su
"nacionalni kriteriji u Načelima bili (...) 'totalitarno'
i 'autoritarno' naznačeni." Nasuprot tomu, strani pisci o ustaštvu pišu
opreznije i objektivnije. Ernst Nolte drži da Ustaški pokret
spada u "nacional-norevolucionarne terorističke tajne
balkanske organizacije, poput srbske 'Crne ruke' ili makedonskog
VMRO–a”, a ne u fašističke pokrete, od kojih ustaštvo
razlikuje niz elemenata. Upozoravajući na neke Nolteove krive
predočbe (koje mu je i sam Nolte u korespondenciji priznao),
dr. Milan Blažeković je upozorio na to da je možda
najprikladnija sistematizacija Taylora Colea, C. E. Blacka i R.
L. Brahama, koji u knjizi "European Political Systems"
Ustaški pokret svrstavaju u skupinu autoritarnih, ekstremističko-autonomičkih
pokreta, skupa s VMRO-om i slovačkim autonomistima, dok u
ekstremističko-fašističke pokrete spadaju finski
Lapua-pokret, rumunjska Željezna garda i madžarski Strjelasti
križevi. Američki povjestnik James J. Sadkovich u
svojoj izvrstnoj (na hrvatski, dakako, neprevedenoj) disertaciji
ističe da su starčevićanski i unekoliko nacionalistički
postulati (kulturne, vjerske i povijestne razlike između Srba i
Hrvata, ništavost ujedinjenja iz 1918., srbska kulturna i
moralna inferiornost, odvajanje kao jedino rješenje konflikta i
upozorenje da je srbski imperijalizam prijetnja europskom miru)
zajednički Paveliću s jedne i Mačeku odnosno HSS–u s druge
strane. Za ustaštvo je povrh toga karakteristično bezuvjetno
odklanjanje jugoslavenstva, naglašavanje važnosti oružane
borbe, žrtve i ratničkih vrlina, te kulturno-rasna
identifikacija sa neslavenskim Zapadom (dok su Srbi Iztok) kao i
zadružna, korporativna seljačka ideologija (corporate
peasantism). Ustaštvo je, naglašava Sadkovich, eklektično i
počesto kontradiktorno: traži pomoć od fašističkih režima,
a u člancima i propagandnim pamfletima poziva na stvaranje
hrvatske seljačke republike. To se ne radi samo radi
konkurencije prema HSS–u, nego i radi toga da bi se
"ostavila otvorena vrata za suradnju s demokracijama".
U negiranju jugoslavenstva i u pokušaju da prošire krug svojih
pristaša, ustaše u prvo vrijeme kušaju pomiriti i
Strossmavera i Račkoga sa svojim separatističkim i
nacionalističkim nazorima. Jezično čistunstvo, teorija o
gotskom podrijetlu, vjerska tolerancija i pozivanje na rasnu
pripadnost bosanskih Muslimana hrvatskom korpusu, sve je to u
funkciji otpora prema jugoslavenstvu i srbskom imperijalizmu.
Utoliko je, nastavlja Sadkovich, ustaški rasizam (s obzirom da
je uperen samo i jedino protu velikosrbstvu, uporaba nazivka
rasizam ne će biti sasvim primjerena, op. T. J.), kulturni, a
ne bioložki. Pavelićevo odklanjanje brutalnoga kapitalizma i
neljudskog boljševizma, pa čak i sam kult Poglavnika, bitno se
razlikuju od nacionalsocijalizma i fašizma. To je samo
egzaltirana, borbenim, ratničkim duhom nadahnuta Starčevićeva
odnosno Radićeva ideologija. Ne samo njegovi apologeti, nego i odpadnici
od pokreta (poput dr. Branimira Jelića), pa i kasniji oštri
Pavelićevi kritičari (Eugen Dido Kvaternik) potvrđuju da
Pavelić u prvih nekoliko godina emigracije nije pokazivao
nikakvih simpatija prema totalitarnim ideologijama i sustavima. Prema Jeliću, prvi tekstovi u ustaškim
publikacijama, u kojima se javljaju stanovite, makar ograničene
simpatije prema totalitarnim ideologijama, konkretno
nacionalsocijalizmu (iako je ustaštvo u nekim segmentima,
posebno na razini simbolike i ikonografije, kasnije pokazivalo
stanovite sličnosti ne s nacizmom, nego s fašizmom), pojavili
su se tek neko vrijeme nakon Budakova dolazka u emigraciju.
Budak je, navodno bez Pavelićeva znanja, pohvalio način na
koji se Hitler obračunao s E. Rohmom i suradnicima (30. lipnja
1934.), nalazeći stanovite simpatije prema Hitleru. Nije mi pod
ruku došao taj Budakov tekst, pa ne mogu prosuditi je li
posrijedi doista odraz simpatija prema Hitleru, ili je pak taj
tekst odraz animoziteta između Jelića i njega. Možda je Budak
potezanjem tog primjera htio ojačati svoj ponešto klimav
autoritet u logoru na Liparima. Međutim, ako se tijekom liparskog
razdoblja i dogodilo takvo zastranjenje, ono je bilo izolirano.
Talijanski redarstveni izvori, kao dokumenti prvoga reda, potvrđuju
da su uzaludnima ostali svi talijanski pokušaji da se razočarane
ustaše na Liparima zabavi i impresionira propagandom o dostignućima
fašizma, pa čak i o snazi moderne talijanske i njemačke
vojske. Sami Talijani pokislo priznaju kako njihova nastojanja
nisu nailazila na plodno tlo. Paveliću i ustašama vrlo neskloni L. Hory
i M. Broszat upozoravaju na to da talijansko-ustaške veze ne
potječu iz kakvih ideoložkih bliskosti i afiniteta, nego iz
vanjskopolitičkih interesa. Sadkovich čak ne ostavlja nikakve
dvojbe: nema nikakvih znakova da bi se ustaštvo priklonilo fašizmu
ili da bi ga Italija podupirala zbog ideoloških afiniteta.
Pritom valja na umu imati da je u Jugoslaviji zavedena diktatura
koja je imala mnoga obilježja fašizma, a da su tu i takvu
diktaturu sustavno i temeljito podupirale baš one zemlje koje
su se neprekidno pozivale na demokraciju i demokratska načela.
Dakako, njihova podpora diktatorskom režimu također nije bila
motivirana ideoložkim razlozima, nego težnjom da se očuva
Jugoslavija. To će vremenom imati sve izraženije posljedice na
profiliranje ne samo hrvatske emigracije, nego i emigrantskih
pokreta, poniklih u drugim europskim narodima. U poratnoj iztrazi pred jugoslavenskim
komunističkim vlastima, general Ante Moškov osvrnuo se i na način
na koji su u emigraciji tretirana ideoložka pitanja. Iako sve
izkaze iz iztrage valja uzeti oprezno, drugi izvori i svjedočenja
potvrđuju točnost Moškovljeve ocjene. On, naime, izričito
naglašava kako je skupina od petsotinjak interniranih ustaša
na Liparima bila raznorodna u "ideološkom, ekonomskom i
socijalnom" pogledu. Bilo je među njima, kaže Moškov, od
"zagrijanih fašista, HSSovaca, demokrata i liberala do
socijalista", ali ih je sve na okupu držala ideja
"vlastite slobodne države Hrvatske", kao i
"vjernost i poslušnost Poglavniku". Na saslušanju pred dužnostnicima Gestapoa, 24. veljače 1937., Mladen Lorković je ponovio kako je "jedini cilj postojanja ustaške organizacije (jest): stvaranje nezavisne hrvatske države", što je, uostalom, i stanovište čitava hrvatskog naroda. I Trumbića je, prigodom njegova susreta s Pavelićem u Palermu, u kolovozu 1936., zanimalo Pavelićevo odnosno ustaško stajalište o ideoložkim pitanjima, pa mu je i tada šef Ustaškog pokreta kazao kako je riječ o narodnome, a ne ideološkom pokretu. Smisao političke aktivnosti jest uspostava neovisne Hrvatske. Stoga su sve veze s inozemnim političkim čimbenicima uvjetovane vanjskopolitičkim razlozima. Uostalom, i Maček je stranomu tisku, u travnju 1939., na upit o tome kako bi postupio da mu se obrate diktatori, izjavio: ako dođe Mussolini i ponudi Hrvatima pomoć za stjecanje autonomije (autonomije, nota bene. Op. T. J.), on će klicati "Bravo, Mussolini!". U istoj će situaciji kliknuti i "Bravo, Hitleru!" odnosno "Bravo, Chamberlain!". Hrvati, ističe Maček, teže autonomiji, ali unutar, a ne izvan jugoslavenskih granica. Na isti je način u emigraciji rezonirao Pavelić, s jednom bitnom razlikom: on je težio stvaranje neovisne Hrvatske izvan Jugoslavije, a ne autonomne ("slobodne") Hrvatske u Jugoslaviji. NEUSPIO
POKUŠAJ UDVARANJA HITLEROVOJ NJEMAČKOJ Činjenica da je "fašizam ipak digao
Italiju iz bijede i sasvim je preporodio", fascinirala je,
prema Radici, i jednoga demokrata staroga kova, poput Ante
Trumbića, koji je dometnuo: "Mi o tome moramo voditi računa."
Dakako, Trumbić je pritom imao na umu prije svega nacionalne
razloge, pa je, posebice nakon 1935., govorio kako Hrvatima
ostaje čekati promjene koje svakako imaju doći:
"Hitlerova Njemačka i Mussolinijeva Italija predstavljaju
novu snagu, ispred koje snage Engleske i Francuske ne samo da su
zastarjele, nego su i zakržljale. Hrvati se moraju orijentirati
više prema tim novim snagama, gdje postoje veća shvaćanja za
njihove interese, nego li je to slučaj u Parizu i u Londonu. Za
nas Hrvate svakako je osnovna i bitna činjenica, da se
oslobodimo Beograda, koji nas je potpuno opljačkao, zasutavio
naš napredak i bacio stotinu godina unatrag u našem razvoju.
Ako to budemo mogli ostvariti posredstvom Rima i Berlina, zašto
ne? (...) Kad bude došlo do glavnog i odsudnog okršaja,
osjetit će Srbi. Hrvati se ne će boriti za Jugoslaviju, pa
makar to od njih tražili i London i Pariz, jer su se i
francuska i engleska diplomacija i suviše poistovjetili s
interesima Srba i srbijanske prevlasti u Hrvatskoj."
Crljenov komentar Ustaških načela Izišavši 1936. iz talijanskog zatvora,
Pavelić je poduzeo niz koraka kako bi ohrabrio svoje pristaše
u emigraciji i kako bi doznao raspoloženje domovinskoga političkog
vodstva. U tu se svrhu sastaje s Trumbićem u Palermu, te dr. Mačeku
preko V. Košaka, A. Sabljaka i dr. šalje niz poruka i upita.
Iz Mačekovih odgovora doznaje ono što je hrvatskim
nacionalistima u domovini bilo već poznato: Maček je
definitivno odustao od zahtjeva za državnom neovisnošću
Hrvatske, pretvorivši se u jugoslavenskoga reformista. To
Pavelića sili na nove korake, na preuzimanje odgovornosti za
sudbinu naroda i na – prvi put – makar prešutno osporavanje
Mačekova vodstva. Odavno protjeran iz Austrije (koja je,
uostalom, sve nestabilnija), nepoćudan u Madžarskoj, koja je
još u proljeće 1934. tajnim sporazumom s Beogradom zabranila
djelovanje hrvatske emigracije i raspustila ustaške logore,
Poglavnik Ustaškog pokreta razočaran je i Italijom, koja ga je
bacila u tamnicu i upravo 1936. prionula sporazumijevanju s
Jugoslavijom. Radi toga Pavelić pod izlikom "liječenja u
Švicarskoj" kuša napustiti Italiju. Međutim, to mu ne
polazi za rukom: atentat u Marseilleu učinio ga je poznatim i
opasnim. Kad se ta mogućnost izjalovila, a od Britanije i
Francuzke nije se moglo nadati pomoći, kao ni od Staljinova
SSSR–a, koji je u međuvremenu stao u frontu branitelja
europskog status quoa, Pavelić se obraća jedinoj još
preostaloj europskoj velesili – Njemačkoj. U Njemačkoj, poglavito onoj Hitlerovoj,
nacionalsocijalističkoj, hrvatski politički emigranti nisu
bili obljubljeni. Početkom 3O-tih godina hrvatske su emigrante
trpjeli, a u manjoj mjeri pomagali njemački liberalni i
socijaldemokratski krugovi, dok su im kod nacionalsocijalista,
piše dr. Branimir Jelić, vrata bila stalno zatvorena. Stoga je
Hitlerov dolazak na vlast označio prekid hrvatske djelatnosti u
Njemačkoj. Ipak su preko Karla Potthoffa, zeta Slavka
Kvaternika, uspostavljeni stanoviti dodiri s krugom oko A.
Rosenberga i njegova stranačkoga Vanjskopolitičkog ureda
{Aussenpolitisches Amt). Te su veze održavane i u budućem
razdoblju, ali nema dovoljno podataka o njihovu intenzitetu. Pavelić se, prema Jeliću, podsmjehivao
Mussolinijevim i Hitlerovim totalitarističkim frazama, a
posebno se izrugivao Rosenbergovim kvaziteorijskim magluštinama.
Ipak se Rosenbergov krug, očito iz obavještajnih razloga,
zalagao za trpljenje vrlo ograničene ustaške djelatnosti. Ona
se, kako je bilo razvidno iz dokumenata, koje je Gestapo i 1937.
u dva navrata stavio na uvid jugoslavenskoj policiji, sastojala
u međusobnom komuniciranju i šifriranim pismima, koje su ustaški
emigranti razmjenjivali s Pavelićem i drugim prvacima pokreta u
Italiji i drugdje. Nije bilo ničega, na temelju čega bi se
moglo zaključiti da planiraju terorističke akcije, ili uopće
podhvate, zbog kojih bi trebalo protiv njih zametnuti iztragu. U
svakom slučaju, nema nikakve podloge za postavku jugoslavenske
historiografije, da su veze između ustaške emigracije i
nacista bile "stalne i neprekidne, produbljavajući i proširujući"
se sve do travanjskog rata.
Pitanjima društveno-političkog sustava posebno se bavio V. Rieger Naprotiv, državna tijela i posebno njemačko
ministarstvo vanjskih poslova nisu odobravali bilo kakve veze s
hrvatskim separatistima, pa su već u studenome 1933. njemačke
vlasti prihvatile jugoslavenske prosvjede i poduzele korake,
kako bi se onemogućila hrvatska separatistička promičba i
posebice djelovanje ustaške jezgre pod Jelićevim vodstvom. Kad
je razrožnost između Vanjskopolitičkog ureda NSDAP–a i
Ministarstva vanjskih poslova predočena Hitleru, on je (također
u studenome 1933.) ocijenio da bi daljnje postojanje ustaških
novina na području pod njemačkim vrhovništvom obteretilo
njemačke odnose s Jugoslavijom. Rosenbergu je poručio da, općenito
govoreći, ne treba preuveličavati važnost emigranata. Time je
jasno stao na stajalište ministarstva vanjskih poslova, a potom
je 25. siječnja 1934. utrnuta djelatnost ustaških listova u
Berlinu. Programska promemorija Goebbelsova
ministarstva propagande od 3. travnja 1934. jasno je govorila
kako je cjelovita Jugoslavija jedan od ključnih njemačkih
interesa. Štoviše, u to vrijeme – kad još nije uspostavljen
savez između Trećeg Reicha i Italije – u promemoriji se ističe
kako će se Njemačka uvijek protiviti talijanskim težnjama za
razbijanjem Jugoslavije. Praktično istovjetno stajalište sad
je zauzeo i Rosenbergov Vanjskopolitički ured, kako proizlazi
iz analize političke situacije u jugoistočnoj Europi,
sastavljene 27. listopada 1934. I idućih godina službena Njemačka nije
imala razumijevanja za hrvatsko pitanje. Njihov je strateški
cilj bila gospodarska (a potom i politička) ekspanzija prema
Jugoistoku, a konfrontacija s Beogradom Berlinu nikako nije
odgovarala već i zbog austrijskog pitanja. Ono što je
ujedinjavalo Nj emačku i Jugoslaviju, bila je borba protiv
restauracije Habsburga, pa je Berlin znao cijeniti to što je
Jugoslavija pokazivala pripravnost šutke prijeći preko
Anschlussa. Prijateljstvo s Beogradom za Njemačku je
predstavljalo solidno sredstvo borbe protiv talijanskih izrazito
protunjemačkih (a dijelom i protujugoslavenskih) kombinacija o
savezu Italije, Madžarske i Austrije pod talijanskim vodstvom.
U Berlinu je postojala i bojazan da bi se Hrvati i Slovenci, u
slučaju razpada Jugoslavije, približili Austriji i eventualno
Madžarskoj, što bi bitno otežalo izvedbu plana o pripajanju
Austrije Njemačkoj. U svakom slučaju, valja voditi računa o
tome da je obstanak Jugoslavije (naslonjene na Njemačku) bio
Hitlerov strateški cilj, a da je baš u vrijeme kad su neki
hrvatski emigranti stupili u prvi dodir s Rosenbergom, Beograd
bio na korist Berlina udomio austrijske nacionalsocijaliste
nakon neuspjeloga državnog udara u Austriji. Postupak prema
hrvatskim političkim emigrantima nakon atentata u Marseilleu
pokazuje da između njemačkih nacista i hrvatskih nacionalista
nisu postojale ni političke ni ideoložke veze i blizkosti.
Suradnja, časopis za hrvatsko-njemačku suradnju, broj iz listopada 1943. posvećen djelu Ivana Meštrovića Upravo takvoj Njemačkoj faktički
prisiljen je obratiti se Pavelić u ime hrvatskih nacionalista.
Stoga on krajem listopada 1936. dovršava obsežniji elaborat
pod naslovom Hrvatsko pitanje, te ga dostavlja njemačkomu
ministarstvu vanjskih poslova. Posve je razumljivo da u tom
tekstu u znatnoj mjeri podilazi njemačkim predočbama,
planovima i nacionalno-ideoložkim krilaticama. Sve zlo on
svaljuje na poredak stvoren u Versaillesu, koji je označio napuštanje
načela narodnoga samoopredjeljenja, koje su sami saveznici u
Prvome svjetskom ratu bili proklamirali. Radi svojih su sebičnih
ciljeva neke narode prisilili da žive u višenacionalnim državama
(poput Hrvata), a nekima su, protivno njihovim željama, onemogućili
živjeti u jednoj državi (slučaj Njemačke i Austrije).
Jugoslavenska je država, nastavlja Pavelić, izgrađena na
dvjema fikcijama. Prva je, da su Srbi i Hrvati jedinstven narod,
a druga, da Hrvati žele Jugoslaviju. Nijedno ni drugo nije
istina, baš kao što nisu istinite tvrdnje Beograda da su Srbi
znatno brojniji i da predstavljaju, za razliku od Hrvata, važan
vojnički i gospodarski čimbenik. Hrvati katoličke i
muslimanske vjeroizpovijedi zapravo su brojniji od pravoslavnih.
S obzirom na geopolitički položaj Hrvatske i brojnost
hrvatskog naroda, u slučaju rata ne će biti svejedno, na kojoj
će strani biti hrvatski narod, "a on će bez sumnje i
prirodno stajati na strani neprijatelja Srbije." Kako bi upozorio na to da su inozemne predočbe
o Hrvatskoj pogrješne već i zbog toga što se pod pojmom
Hrvatska najčešće podrazumijeva samo Banska Hrvatska, Pavelić
ukratko prepričava povijestni razvitak, koji je doveo do toga i
ističe da hrvatski povijestni i etnički prostor obuhvaća više
od 100.000 četvornih kilometara. Potom prelazi na objašnjavanje
uloge i zadaća Ustaškog pokreta: on teži uzpostavi slobodne i
neovisne hrvatske države na cjelokupnome povijestnom i etničkom
prostoru. Za taj je cilj tisuće i tisuće hrvatskih boraca već
položilo život. "Iz prozirnih razloga oklevetali su
neprijatelji hrvatski oslobodilački pokret i tvrdili, kao da bi
on bio u službi ove ili one susjedne države ili da se bori za
politički ili dapače teritorijalni probitak nekog tuđeg
naroda, ali događaji zadnjih godina kaznili su ih kao lažce.
Naravno, da hrvatski narod traži u svojoj borbi za slobodu
prijatelja, jer se još nikada ni jedna nacija iz sličnog položaja
nije barem bez moralne podpore izvana mogla sama osloboditi. Iz
toga se pak nikako ne smije zaključiti, da se hrvatska
oslobodilačka borba vodi za probitak bilo koje strane države
ili dapače, da je od takve upravljana." Nije naodmet ovdje spomen–uti da ovaj
Pavelićev tekst u Bogdanovoj (1942.) i Požarovoj (1995.)
redakciji ne sadrži vrlo važan odlomak. Riječ je o dijelu, u
kojem Pavelić brani Hrvate od obtužbi da su skloni savezu s
Austrijom i Madžarima, a šire se i druge izmišljotine
"koje sa prvom što je u proturječju, kao n. pr. da
hrvatski oslobodilački pokret ide za podjarmljivanjem hrvatskih
područja Italiji. U Francuskoj šire zastupnici Male Antante
opet glasine, da je hrvatski oslobodilački pokret skroz
nacionalsocijalistički i da isključivo radi za interese Njemačkog
Reicha. Sve ove protivurječne izmišljotine imaju samo svrhu,
da hrvatski oslobodilački pokret kod pojedinih evropskih vlasti
politički i moralno izvrgnu ruglu." Podsjećajući na to da je Hrvatima uslijed
krutog diktata velesila "kao jedini otvoreni put preostao
put revolucionarne djelatnosti i revolucionarnog naoružanja",
Pavelić izražava nadu da bi "od nove Njemačke mogao
hrvatski narod očekivati puno razumievanje za svoju junačku
borbu protiv Versaillesa." Znajući, međutim, i više nego
dobro da "nova Njemačka" nije sklona Hrvatima, on
sada poseže za strunama za koje predpostavlja da će se u
Berlinu rado slušati. Stoga u nabrajanju "neprijatelja
Hrvatskog oslobodilačkog pokreta" kuša naći dodirne točke
s interesima te "nove Njemačke", pa odmah iza
"srbske državne vlasti" (ne srbskog naroda!), na
drugo mjesto stavlja "međunarodno slobodno
zidarstvo", i to zbog toga što je u Jugoslaviji cijela državna
vlast u rukama slobodnih zidara, koji su se i na jugoslavenskoj
i na međunarodnoj razini uvijek postavljali kao zaštitnici
jugoslavenske države, te krvni neprijatelji hrvatskoga
nacionalizma i separatizma. Na trećem mjestu je židovstvo, s
obzirom na to da je židovstvo, koje u rukama drži "skoro
sveukupno novčarstvo i gotovo svu trgovinu", odano
Beogradu, koji ga koristi za slabljenje hrvatske narodne snage.
Zbog toga je židovsko oduševljenje za Jugoslaviju tako veliko,
da su "svoju prvu zašumljenu površinu u Palestini nazvali
'Šuma kralja Petra Karađorđevića'". Povrh toga je u
njihovim rukama sav tisak, koji ogorčeno napada ne samo Hrvate,
nego i Njemačku (sic!). Bez obzira na to što je riječ o
propagandnom spisu u kojem se židovska suodgovornost za težak
položaj Hrvata u Jugoslaviji nedopustivo generalizira, valja uočiti
da ovaj napadaj na židovstvo, inače prilično neuobičajen u
retorici hrvatskih nacionalista, i ne pokušava naći svoje
opravdanje u kakvome rasnom antisemitizmu, nego isključivo u
nacionalnim razlozima: on je zapravo napadaj na Beograd, koji
instrumentalizira jugoslavenske i hrvatske Židove u borbi
protiv hrvatske težnje za neovisnošću. Četvrti je neprijatelj (a njemu Pavelić
posvećuje daleko najviše prostora) – komunizam. Beograd u
zajednici sa Židovima, unatoč svomu antikomunizmu, potiče
komunizam u Hrvatskoj, i to samo radi raztakanja hrvatskoga
nacionalizma, i radi toga što su jugoslavenski komunisti tvrdi
Jugoslaveni. Prividan antiboljševizam Karađorđevića potječe,
prema Paveliću, zapravo iz smione nade da bi se možda mogli
popeti na rusko carsko prijestolje. Unatoč podilaženju Berlinu, Pavelićev je
spis naišao na gluhe uši. Njemačke su vlasti početkom 1937.
zatvorile prvake hrvatske nacionalističke emigracije u Reichu,
Lorkovića, Jelića, Artukovića i Gavranovića, a Pavelićevi
pokušaji da ih oslobodi, ostali su bez uspjeha. Još jedan od
najbližih Pavelićevih suradnika, podpukovnik Ivan pl. Perčević
Odavna, međuratno je razdoblje proveo uglavnom u Beču. Kao madžarskoga
državljanina, oženjena polužidovkom, barunicom West, Nijemci
su ga nakon pripajanja Austrije Trećem Reichu konfinirale u
Schwerinu. Na zamolbu Stojadinovićeve vlade, njemačke su
vlasti postrožile nadzor nad svim hrvatskim emigrantima. Iako
će pod njemačkom vlašću ostati šaka ustaša, njezina će
politička i svaka druga aktivnost biti onemogućena sve do
travnja 1941., kad su započele vojne akcije protiv Jugoslavije.
I Mačekovi pokušaji da pri pregovorima o autonomiji uplaši
Beograd kontaktima s Berlinom, u Njemačkoj će naići na
otklon. Goring je bio jasan: ako Hrvati misle da o vanjskopolitičkim
pitanjima trebaju razpredati s kojom stranom vladom, onda neka
to čine u Rimu, a ne u Berlinu. I kao što će Maček biti prisiljen tajno
pregovarati s Cianom, tako i Pavelić ostaje mimo svoje volje u
Italiji. Odbijen od Nijemaca, on se u jednome letku, koji nije
datiran ali vjerojatno potječe iz studenoga 1937., osvrće na
ideoložka pitanja, ali se ujedno obračunava s Mačekovim
zaokretom i jasnim znakovima sporazumaštva domovinskoga političkog
vodstva, pa piše: "Ustaški pokret nije nastao niti je
osnovan radi i u svrhu kakovih ideoloških maksima općenite
naravi, nego kao revolucionarni pokret za oslobođenje
hrvatskoga naroda ispod tuđeg gospodstva i za uspostavu
samostalne i nezavisne države Hrvatske. Stoga nije nikada bila
niti može u buduće biti zadaća toga pokreta, tratiti vrijeme
i sile u raščišćavanju ideoloških pitanja, nego u praktičnom
radu i borbi za postignuće postavljenoga cilja, postignuće
koga je i uvjet za svaki život hrvatskog naroda. Razumije se
samo po sebi, da je pokret obilježen i izvjestnom ideologijom,
nu ta je označena u 'Načelima'. Glavna bit tih načela jest
hrvatski državni i narodni individualitet, te načelo, da
odluke o sudbini hrvatskoga naroda te o njegovim životnim
političkim, gospodarskim, socijalnim i kulturnim pitanjima ne
može (!) odlučivati nitko, tko po porijetlu (!) nije član
hrvatskoga naroda. To znači, da zakone može stvarati samo
narod po svojim zakonitim zastupnicima, a naravno da za rad na
izvršenju tih zakona, jednom stvorenih tim zakonitim putem,
nema nikakovih ograničenja. To znači da od rada u Hrvatskoj
nije isključen nitko, napose ne od života u njoj, tko živi i
radi u skladu sa narodnim interesima. To znači, da pokret
ideološki odgovara potpuno tradicionalnom shvaćanju i težnjama
hrvatskoga naroda, te nije plod a niti natrušen nikakovim tuđinskim
ideološkim zasadama. U načelima je napose označeno, da narod
sačinjava hrvatsko seljaštvo, iz koga proističu i pripadnici
ostalih stališa, u koliko su hrvatskoga porijetla. Pokret stoji
nepokolebivo na stanovištu, da je najbitnije u sadašnjici
uspostaviti hrvatsku državnu samostalnost na cijelom hrvatskom
povijesnom i neprekinutom etničkom teritoriju. Dok to nije
postignuto, potpuno su iluzorna sva ideološka i politička i
socijalna pregnuća, jer se dotle u našoj domovini živi politički
i socijalno onako, kako to propisuje neprijatelj, koji to nameće
po svojim načelima i po svojoj ideologiji, koja je konkretno
potpuno oprečna i protivna onoj hrvatskoga naroda. Stoga sav
rad i borba mora biti skoncentrirana na oslobođenje, a sve
drugoje gubljenje vremena i narodnih snaga, u koliko ne služi
čak i običnoj demagogiji, tjeranoj u nepoštene lične i
stranačke svrhe. Načelo je pokreta, da se oslobođenje može
postići samo borbom, a ne sa kakovim sporazumom ili dogovorom.
To je načelo potpuno utvrđeno dogođajima prošlosti... (...)
U borbi za postavljeni cilj ne može pokret praviti kompromisa,
niti sa osobama niti sa strankama, koje ne stoje potpuno na
stanovištu hrvatskoga narodnoga i državnoga individualiteta, i
koje stoje u bilo kakovim pregovorima ili razgovorima sa
neprijateljem, nego ih mora pobijati baš kao i neprijatelja.
Pokret ne odbija pomoći inozemstva za postignuće cilja...
(...) Pomoć iz vana u danom momentu je samo olakšanje postignuća
uspjeha. (...) Propovijedanje pacifizma u sadanjem stadiju borbe
hrvatskoga naroda smatra pokret izdajom narodne stvari..." Svoj obračun s komunizmom nastavit će
Pavelić i 1938., objavljujući u Sieni, pod pseudonimom A. S.
Mrzlodolski, knjigu Strahote zabluda (Errori a orrori). Na
temelju tad već dobro poznatih podataka o "čistkama",
koje su se zahuktale 1936., strahotama staljinskih logora i
tragičnim iskustvima dvadesetljetne vladavine boljševika,
Pavelić se okomljuje na komunizam i – slično kao i mnogi
tadašnji političari i politički promatrači, razočarani
slabostima zapadnih demokracija – suprotstavlja mu fašizam,
jer je, po Pavelićevu sudu, posve krivo fašizam shvaćati kao
antitezu demokracije. On je nasljednik demokracije (koja, dakle,
spada u prošlost), pozvan da bude antitezom komunizma. U isto
to vrijeme Ustaškom pokretu i Paveliću odani listovi u SAD,
Kanadi ili Argentini pjevaju apoteoze demokratskim sustavima u
kojima žive tamošnji hrvatski iseljenici. Kasnije, nakon
uzpostave države, vanjske manifestacije fašizma bivaju dosta
česte: u hrvatskoj se ikonografiji i simbolici poseže za
talijanskim, rjeđe njemačkim uzorima. Iskreni pobornici fašizma
i nacionalsocijalizma ostaju marginalni, a njihovo stranačko
organiziranje čak zabranjeno. Ipak, javno se na sva usta slave
i veličaju i Mussolini i Hitler. Nije pritom riječ samo o
ograničenom suverenitetu. Bilo je u tome i oponašateljske
gluposti, ali i nastojanja da se popuštanjem glede oblika sačuva
sadržaj. Tako se događa paradoks da vlasti koje su u Hrvatsku
uvele posve nehrvatski "rimski pozdrav", oštro
negoduju zbog toga što Talijani u anektiranom dijelu Dalmacije
sile hrvatski živalj na pozdravljanje tim istim "rimskim
pozdravom". S druge strane, kao što su Arapi, čezneći za
njemačkom pomoći u borbi protiv britanskih kolonijalnih
gospodara, vezli i isticali kukaste križeve, tako se u
Hrvatskoj počinje utjecati Njemačkoj u odporu protiv
talijanskih presizanja. Ipak, na ideoložkom planu najskuplja
cijena plaćena je tzv. rasnim zakonodavstvom: želeći
priskrbiti njemačku podporu u pregovorima o razgraničenju s
Italijom, hrvatski se politički vrh odlučuje na donošenje
protužidovskih propisa. Postoji niz objavljenih svjedočanstava,
da su na donošenju rasnog zakonodavstva inzistirali Nijemci.
Oni su, štoviše, prosvjedovali zbog nakane hrvatskih vlasti da
restriktivnim mjerama podvrgnu samo novodoseljene Židove, tj.
one koji su pred rat zbog progona u Austriji, Češkoj i dr.
doselili u Hrvatsku, dok bi se starosjeditelje, Židove
integrirane u hrvatsko društvo, poštedjelo. Ta se nakana
izjalovila: nastojanje političkog vrha NDH da zbog
vanjskopolitičkih razloga, odnosno nepostojanja alternative
koja bi težila uspostavi neovisne a demokratske hrvatske države,
posvjedoči svoju lojalnost Osovini i "novomu europskom
poredku", životima je platila većina hrvatskih Židova i
Roma. Ujedno je ojačano unutarnje nezadovoljstvo, koje je
krijepilo pobunu ne samo protiv režima, nego i protiv države,
koja je na jednoj strani imala himbene "saveznike", a
na drugoj otvorene neprijatelje...!!] (Svršetak) |
|||||